Sprawdź kredyt Wycena budowy
15.11.2022

Podłoga to podstawa

Jaką podłogę wybrać do domu? Czy jej rodzaj zależy od pomieszczenia? Jak zachować podłogę w dobrym stanie na lata?

Często przy wykończeniu domu koncentrujemy się na ścianach, meblach itp. zupełnie pomijając przy tym tło całego pomieszczenia jakim jest podłoga.

Od tej powierzchni wymagamy zarówno estetyki, jak i wytrzymałości. To podłoże narażone jest najbardziej na uszkodzenia mechaniczne. Malowanie ścian czy wymiana mebli są dość mało inwazyjne i można je przeprowadzić w dowolnym momencie. Podłogę natomiast rozkładamy raczej na lata. Jej wymiana zazwyczaj jest problematyczna i kosztowna. Dlatego nie warto oszczędzać na materiale, z którego wykonana jest podłoga. Oznacza to, że ten wybór trzeba bardzo starannie przemyśleć.

Zacznijmy od przeglądu sytuacji na rynku – jakie są  możliwości? Jakie materiały są najczęściej wybierane w nowych domach?

Płytki ceramiczne

To rodzaj podłogi najczęściej wykorzystywany w pomieszczeniach, w których występuje duże zagrożenie zalania wodą. Łazienka, kuchnia – tam obowiązkowo podłoga musi być zabezpieczona przed wilgocią. W takich warunkach płytki sprawdzają się doskonale. Tym bardziej, że bardzo często właśnie w kuchni czy łazience stosowane jest ogrzewanie podłogowe. Ten rodzaj ogrzewania najbardziej wydajny jest właśnie pod ceramiką, która dłużej się nagrzewa, ale później długo i efektywnie oddaje ciepło. Gres podłogowy dobrze sprawdzi się również w wiatrołapie, do którego wchodzi się w obuwiu i tam również łatwo może dostać się woda. Płytka jest też najtrwalszym z dostępnych materiałów podłogowych, więc użytkowanie jej nawet w butach, najczęściej nie skutkuje wystąpieniem rys i innych zniszczeń. Z tego powodu można tym materiałem pokryć podłogę także w pomieszczeniach gospodarczych. Warsztat, garaż, kotłownia – to miejsca, w których warto postawić przede wszystkim na odporność na uszkodzenia. 

Gres z pewnością ma wiele atutów. Ale czy jest to podłoże, które doda szyku salonowi? Czy będziemy dobrze się czuli czując płytkę pod stopą w sypialni? Kwestia gustu. Jeśli komuś podoba się tak twarda i „zimna” podłoga, może rozważyć jeszcze inną możliwość. Mianowicie marmur. Eleganckie, wielkie powierzchnie z idealnie dociętego kamienia robią wrażenie. W tym przypadku trzeba się liczyć ze znacznie większym kosztem. Metr kwadratowy marmurowej posadzki może kosztować nawet ok. 2000 PLN. 

Drewno lub materiały drewnopodobne

W pomieszczeniach dziennych typu salon, pokoje dziecięce czy sypialnie zdecydowanie częściej wybór pada na posadzki drewniane. Wariantem opcjonalnym do nich są podłogi imitujące wyglądem drewno.

Drewniane podłogi to tradycyjny styl. Są piękne, nierzadko wyglądają niczym prawdziwe dzieła sztuki. Często w pałacach oglądamy parkiety, które są swego rodzaju mozaikami, po mistrzowsku dopełniającymi zdobienia pokoju. Nawet w wersji bardziej przyziemnej parkiety są imponujące. Przyjemne w dotyku, kojące swoim estetycznym wyglądem i nadające wnętrzu klasyczne piękno. 

Pozostaje pytanie: czy warto? Jak zwykle zachęcamy do inwestycji w dom. To miejsce, w którym spędzamy lata, towarzyszy nam często przez całe życie. Być może warto spędzić je w otoczeniu ładnych i wartościowych przedmiotów. Kiedy ekonomia zmusi nas do kompromisów, wcale nie musimy rezygnować z estetyki. Parkiet to obecnie koszt od 100 PLN za metr kwadratowy w górę. Deska podłogowa, zależnie od materiału sytuuje się w podobnych przedziałach cenowych. Trzeba jednak podkreślić, że najszlachetniejsze gatunki drewna są najdroższe. Są one również najbardziej trwałe zatem korelacja ceny do jakości jest tu bardzo wyraźna. Należy rozważyć, czy zakup najtańszego gatunku parkietu, będzie korzystniejszy od średniej klasy paneli.  Na szczęście dziś są rozwiązania zarówno trwałe, estetyczne jak i relatywnie tanie. 

Panele winylowe

Łączą wszystkie wspomniane wyżej cechy. Mogą być estetyczne: potrafią imitować drewno, beton, marmur, co tylko zechcemy. Są także przyjemne w dotyku. Spełniają też trzecie kryterium, mianowicie trwałość. Wysokiej klasy panele są odporne na ścieralność, nie jest łatwo je zadrapać. Uszczerbku nie sprawi nawet upadek ciężkiego przedmiotu na podłogę. Świetnie przewodzą ciepło, dlatego nadają się na ogrzewanie podłogowe. Co jeszcze? Są łatwe w montażu oraz w utrzymaniu czystości. Dziś w nowo budowanych domach to z pewnością najpopularniejszy wybór, który broni się pod wieloma względami.