Sprawdź kredyt Wycena budowy

Blog

23.07.2021

Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo?

Wybierając działkę pod budowę domu warto sprawdzić, czy mamy zapewniony dostęp do wszystkich mediów, takich jak prąd, woda czy kanalizacja. Brak możliwości przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej nie musi jednak dyskwalifikować działki. Jakie są alternatywne sposoby na pozbycie się nieczystości z domu? Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy szambo – co wybrać?

Przyłącze kanalizacyjne możliwe do wykonania

Jeśli w miejscu budowy istnieje możliwość podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej, to jako właściciele posesji, mamy obowiązek z tej możliwości skorzystać. Wiąże się to z koniecznością załatwienia kilku formalności. Jakich?

Następnym krokiem będzie wykonanie przyłącza zgodnie z projektem. Możemy zlecić do firmie, ale możemy również wykonać takie przyłącze samodzielnie. W oby przypadkach prawidłowe wykonanie będzie potwierdzał inspektor techniczny. Po jego akceptacji, możemy przystąpić do podpisania umowy na odbiór ścieków.

Przyłącze kanalizacyjne niemożliwe

Jeśli nie mamy możliwości przyłączenia budynku do sieci, mamy do wyboru dwie opcje. Możemy zdecydować się na szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków (ekologiczną lub biologiczną).

Szambo – jakie są wady i zalety?

Szambo jest podziemnym zbiornikiem bezodpływowym, który może być wykonany albo z betonu, albo z plastiku. Zaletą szamba jest przede wszystkim niski koszt budowy – za zbiornik o pojemności 10m3 (w zależności od lokalizacji) zapłacimy ok. 2500-3000 zł (bez montażu). Szambo nie wymaga projektu budowlanego i pozwolenia – wystarczy samo zgłoszenie do Starostwa. Dodatkowo warto zaznaczyć, że szambo możemy osadzić na każdym gruncie – również takim, w którym występuje wysoki poziom wód gruntowych oraz na glebach cechujących się niską przepuszczalnością.

Wśród wad szamba należy wymienić przede wszystkim wysokie koszty eksploatacji. Wymaga regularnego czyszczenia (1-2 razy w miesiącu), a jednorazowy koszt wozu asenizacyjnego to 150-250 zł. Zwolennicy ekologicznych rozwiązań również nie będą zachwyceni, ponieważ decydując się na szambo, nie mamy żadnej możliwości ponownego wykorzystania wody ze ścieków. Warto również podkreślić, że jeśli w przyszłości pojawi się możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej, to będziemy mieli obowiązek zamienić szambo na przyłącze.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to podziemny zbiornik odpływowy, w którym wszystkie zanieczyszczenia są rozkładane na nieszkodliwe dla środowiska związki mineralne. Na rynku możemy wybrać pomiędzy oczyszczalnią biologiczną a ekologiczną. Podstawową różnicą jest to, że oczyszczalnia ekologiczna składa się ze zbiornika i systemu drenażu – oczyszczone ścieki rozsączają się do gruntu i nie możemy ich ponownie wykorzystać. Natomiast decydując się na biooczyszalnię po pierwsze – nie potrzebujemy tyle miejsca (odpadają nam rury do drenażu), a po drugie – możemy ponownie wykorzystać oczyszczoną wodę, np. do prac ogrodowych czy podlewania trawnika.

Ekologiczny charakter przydomowej oczyszczalni to zdecydowanie jej zaleta. Warto też zaznaczyć, że przydomowa oczyszczalnia jest zdecydowanie tańsza w eksploatacji, ponieważ nie wymaga regularnego opróżniania. Wystarczy raz w roku wyczyścić zbiornik na osad oraz dosypać bakterie – roczny koszt to zaledwie ok. 300 zł. Zupełnie inaczej wygląda budowa przydomowej oczyszczalni. Jest zdecydowania droższa (ok. 14-16 tyś zł z montażem), a ponadto – wymagane są projekt oraz pozwolenie. Nie zawsze też Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy zezwalają na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.