Rekuperacja – fakty i mity o wentylacji mechanicznej

2021-08-20
wt2021 - rekuperacja

O zasadach działania rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, możecie przeczytać tutaj. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy skupić się na mitach, które narosły wokół tego rodzaju wentylacji domu. Czy to prawda, że decydując się na rekuperację, nie będziemy mogli otwierać okien? Sprawdźmy!

Rekuperacja – telegraficzny skrót

Dla przypomnienia – rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który polega na ,,usuwaniu” zużytego powietrza z budynku i ,,wtłaczania” świeżego z zewnątrz. Powietrze wtłaczane do budynku jest oczyszczone z różnego rodzaju zanieczyszczeń i alergenów. Cały proces odbywa się za sprawą rekuperatora, który rozprowadza powietrze po domu specjalnymi kanałami wentylacyjnymi.

Tak oczyszczone powietrze znacząco poprawia nie tylko jakość powietrza w naszym domu, ale również komfort mieszkańców. Warto podkreślić, że przy zastosowaniu odpowiednich filtrów w rekuperatorze, możemy bardzo skutecznie oczyścić powietrze ze smogu. Ten problem jest wyjątkowo dotkliwy w sezonie grzewczym, gdy w ruch idą wszystkie kominki i kotły na paliwo stałe.

Dodatkową zaletą wentylacji mechanicznej jest oszczędność energii. Ciepło z ogrzanego powietrza usuwanego z wewnątrz jest wykorzystywane do ogrzania powietrza wdmuchiwanego do domu. W świetle obowiązujących nowych warunków technicznych ma to ogromne znaczenie.

Wśród wad rekuperacji często wymienia się zabrudzenie wokół anemostatów na suficie. To fakt, że wokół nawiewów może pojawić się zabrudzenie (spowodowane głównie kurzem) – wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć zabrudzenie wilgotną szmatką. Warto pamiętać, że rekuperacja wymaga okresowego czyszczenia i wymiany filtrów, aby sprawność systemu wentylacji była na jak najwyższym poziomie.

Zakaz otwierania okien

To jeden z popularniejszych mitów i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście, że można otwierać okna w domu, nie ma natomiast takiej potrzeby. Dlaczego? Prawidłowo funkcjonująca rekuperacja dostarcza optymalną ilość świeżego powietrza do pomieszczeń, dzięki czemu nie musimy wietrzyć pomieszczeń i otwierać okien. Dzięki temu możemy zdecydować się na zastosowanie okien typu FIX (okno nieotwieralne). Warto jednak, głównie ze względów bezpieczeństwa, zachować możliwość otwarcia okna w strategicznych pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia.

W domu nie będzie owadów

To kolejny mit. Oczywiście, brak konieczności otwierania okien w domu znacząco zmniejsza szanse na to, że do domu wlecą nieproszeni goście. Pamiętajmy jednak, że owady mogą wlecieć do domu również przez drzwi wejściowe czy tarasowe. Wentylacja mechaniczna nie sprawi, że w domu nie będzie żadnych much czy insektów, ale z pewnością będzie ich mniej. Na pewno ma to ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort przebywania w pomieszczeniu.

Rekuperacja wysusza powietrze

Tak, jest to prawda. Nie jest to natomiast cecha charakterystyczna rekuperacji, ale każdej sprawnej wentylacji. Powietrze w pomieszczeniach wysusza się, ponieważ wtłaczane jest zimniejsze powietrze z zewnątrz. Różnica polega na tym, że skuteczność wymiany powietrza w przypadku rekuperacji jest zdecydowanie wyższa, niż w wentylacji grawitacyjnej, powietrze jest więc bardziej suche. Są jednak sposoby na to, by tej nadmiernej suchości powietrza się pozbyć – dobry nawilżacz powietrza powinien rozwiązać ten problem.

Wentylacja mechaniczna ochładza powietrze

To mit. Stawianie znaku równości między rekuperacją i klimatyzacją to błąd, ponieważ wentylacja mechaniczna nigdy nie zastąpi klimatyzacji z prawdziwego zdarzenia. Jeśli chcemy, by rekuperator wtłoczył do pomieszczeń zimne powietrze, to warto zwiększyć intensywność jego pracy o poranku lub w nocy, gdy temperatury za oknem są zdecydowanie niższe. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie nie zmniejszy temperatury w całym budynku i jest to raczej chwilowy efekt, niż skuteczna klimatyzacja.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com