Dom wybudowany? Trawnik skoszony? To teraz można odpocząć. Ale to też nie jest takie proste! Pytaniem jest nie tylko JAK, ale przede wszystkim NA CZYM odpocząć w ogrodzie. Czyli jakie wybrać meble ogrodowe! 🙂
Propozycji jest naprawdę wiele, ale zanim zdecydujemy się na zakup warto rozważyć wszystkie dostępne możliwości, tak żeby uniknąć rozczarowania i zmarnowania pieniędzy na produkt niedopasowany do naszych potrzeb.
Przede wszystkim należy ocenić odpowiednią wielkość zestawu: ilu mamy domowników? Jak często podejmujemy gości? Warto pomyśleć o pewnej nadwyżce, tak żeby nawet w wypadku większego garden party zachować jednolite umeblowanie i estetyczny wygląd ogrodu.
UWAGA ŚWIEŻO MALOWANE!
Kiedy wiemy już czego szukamy, kolejną decyzją jest dobór materiału. Częstym rozwiązaniem są meble drewniane. Naturalny surowiec dobrze komponuje się w zielonej przestrzeni przydomowych ogródków, jest przyjemnym dającym poczucie przytulności materiałem. Posiada również wiele odcieni kolorystycznych zatem może być wykorzystany zarówno w ogrodzie o jasnej stylistyce, jak i wyraźnie odcinać się od otoczenia hebanową czernią.
Drewniane zestawy mebli ogrodowych mogą mieć rozmaitą stylistykę: dla miłośników góralskiego stylu mogą to być meble zbudowane z grubo ciosanych bali, wyglądających jak wyjęte z chaty spod Zakopanego. Mogą to również być meble w nowoczesnym designie, sprawiające wrażenie lekkości i optycznie zajmujące mniej przestrzeni w ogrodzie czy na tarasie.
Gdy zdecydujecie się na drewno pamiętajcie o jego największym mankamencie: ulega działaniu warunków atmosferycznych. To znaczy, że może zmienić kolor pod wpływem słońca, a jeżeli nie było odpowiednio sezonowane, pod wpływem temperatury mogą wystąpić pęknięcia i inne uszkodzenia. Jeszcze bardziej zgubne dla powierzchni drewnianych może być wystawienie na opady, różnice temperatur i wilgoć. Dlatego producenci mebli ogrodowych, nawet tych klasy premium z drewna egzotycznego, zalecają regularną konserwację i dbanie za pomocą odpowiednich preparatów.
Dużo zależy od sposobu przechowywania – czy są trwale wystawione na działanie słońca i deszczu, czy nasz ogrodowy kącik relaksu urządzamy w altance, pergoli czy na, częściowo choćby zadaszonym, tarasie. Z pewnością, jeżeli chcemy, aby meble służyły nam jak najdłużej, powinniśmy znaleźć miejsce do ich przechowania na okres zimy i jesieni.
Alternatywy dla drewna
Troski o meble ogrodowe można sobie zaoszczędzić wybierając bardziej trwałe materiały. Popularny jest technoratan, imitujący sploty z włókien palmy rotangowej. Wykonany jest on z tworzywa sztucznego, a zatem jest odporny na warunki zewnętrzne, daleko mu do estetyki naturalnego rattanu, ale to rozwiązanie stanowi dość trafiony kompromis.
Trwałością dorównują mu zestawy plastikowe. Wysokiej jakości tworzywo występuje w różnorodnej kolorystyce, a jeżeli meble są wykonane z zachowaniem najnowszych trendów wzornictwa, to nie będą miały wiele wspólnego z prostymi zestawami działkowymi, popularnymi przed co najmniej dwoma dekadami.
Warto przyjrzeć się również propozycjom z metalu, lub połączeń elementów metalowych z tworzywem. Może to dać gustowny i wytrzymały mebel, który sprosta naszym oczekiwaniom pod wieloma względami. Elementy aluminiowe są lekkie, odporne na uszkodzenia, malowane proszkowo przez co nie stracą swojego pierwotnego wyglądu.
Zrób to sam!
A może meble ogrodowe zrobić samemu? Już nikogo nie szokują przeróżne konfiguracje palet tworzące najbardziej wymyślne zestawy ogrodowe. To rozwiązanie z pewnością najtańsze i dające wiele satysfakcji. Ba! Wspólna praca przy malowaniu, przycinaniu, układaniu i skręcaniu poszczególnych elementów, niczym wielkich zabawkowych klocków, może być rozrywką dla całej rodziny.
Samodzielnie skonstruowane meble ogrodowe mają też tę dodatkową przewagę, że będą idealnie dopasowane do naszych możliwości i potrzeb: rozmiary tarasu i sposobu spędzania wolnego czasu. Poza tym będą absolutnie niepowtarzalne, dzięki czemu gości na naszym garden party zachwycimy oryginalnością.