Sprawdź kredyt Wycena budowy

Blog

20.01.2021

Rolety zewnętrzne – czy warto w nie zainwestować?

Osoby, które nigdy nie miały rolet zewnętrznych zadawały często pytanie ,,ale po co one Wam? W bunkrze chcecie mieszkać?’’ Uśmiechaliśmy się wtedy i spokojnie tłumaczyliśmy, jakie są zalety takiego rozwiązania.

Po minie rozmówców często miałam wrażenie, że nasze argumenty ich nie przekonują. Rolety zewnętrzne – po co one są i czy warto w nie zainwestować?

rolety zewnętrzne

Rodzaj rolet

Wybór jest ogromny – możemy wybierać w rodzajach, kolorach i sposobach działania. Dzisiaj skupię się na roletach zewnętrznych,bo na takie też się zdecydowaliśmy. Wybraliśmy rolety zewnętrzne podtynkowe, co oznacza, że cały mechanizm działania schowany jest pod elewacją. Dzięki temu nad oknami nie są widoczne skrzynki, całość prezentuje się estetycznie. edynym znakiem, który potwierdza, że rolety są zamontowane, są prowadnice na ramach okiennych. Kolor prowadnic i rolet można dopasować do koloru stolarki okiennej – u nas jest to oczywiście antracyt.

Na rynku dostępne są również rolety natynkowe, inaczej zwane elewacyjnymi. Plusem wyboru takiego rodzaju jest to, że możemy je zamontować w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać o tym, że skrzynki z mechanizmem są widoczne. Jedyne, co możemy z nimi zrobić, to dopasować do koloru elewacji.

Rolety zewnętrzne – zalety.

Jeśli zdecydujemy się na montaż rolet, musimy liczyć się z pewnym kosztem. Dlatego warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od tego produktu i czy to, czego chcemy, dany produkt spełnia. Przede wszystkim, rolety podtynkowe, które wybraliśmy, nie pełnią funkcji antywłamaniowej. Sam producent również nie podaje tej cechy w specyfikacji technicznej. Dla nas ta funkcja nie miała żadnego znaczenia. Na rynku są jednak dostępne rolety antywłamaniowe – warto po prostu sprawdzić, czy te, które wybierzecie, mają te funkcjonalność.

Izolacja termiczna to natomiast coś, na czym zależało nam bardzo. Dlaczego? Nasz dom usytuowany jest na działce w taki sposób, że słońce wędrując w ciągu dnia, wpada do salonu przez największe okna, nagrzewa podłogę i podnosi temperaturę powietrza wewnątrz.

Zimą jest to sytuacja pożądana, jednak latem, wręcz przeciwnie. Rozwiązania mamy dwa. Jednym jest klimatyzacja, która powinna zapewnić przyjemne temperatury latem, ale gdy w ciągu dnia będziemy w pracy, wystarczy opuścić wszystkie rolety i w ten sposób promienie słońca nie będą wpadać i ogrzewać pomieszczeń.

rolety zewnętrzne

Drugą cechą rolet, na której nam zależało, była izolacja akustyczna. Opuszczenie rolet sprawi, że w domu będzie ciemno i cicho – przyda się to na pewno w dniach, gdy zawieje halny! Rolety działają wygłuszająco i choć nie mieszkamy przy ruchliwej ulicy, to właśnie hulający wiatr bywa uciążliwy. Ostatnia kwestia – nikt nie lubi być na widoku, a zasłonięcie okien roletami zapewni nam więcej prywatności :).
Wybraliśmy duże przeszklenia, by mieć piękny widok za oknem. Nie wyobrażam sobie zasłaniać go zasłonami czy firankami. Jednak wieczorami przysłonięcie okien może się przydać – wtedy wystarczy rolety opuścić.

Obsługa rolet

Tutaj również mamy kilka możliwości. Pierwsza jest obsługa ręczna, w której koniecznie jest przeciąganie linki odpowiadającej za opuszczenie i podniesienie rolety. Ta opcja odpadła na samym początku. Drugim rozwiązaniem jest sterowanie elektryczne, które może odbyć się na trzy sposoby: albo poprzez przycisk sterujący na ścianie albo z poziomu pilota albo … z poziomu aplikacji telefonu. Do tego koniecznie jest jednak podłączenie wszystkich rolet do specjalnego systemu zwanego ,,smart home’’, czyli inteligentny dom.


Oczywiście, nadal istnieje możliwość sterowania roletami z poziomu panelu sterowania umieszczonego na ścianie – sterowanie z poziomu telefonu to gadżet, na który się zdecydowaliśmy. Jednak więcej o inteligentnym systemie w naszym domu napiszę innym razem, jak już wszystko zostanie połączone.

Rolety zewnętrzne VERTEX

Rolety zewnętrzne są doskonałym rozwiązaniem zapewniającym odpowiednie zabezpieczenie przed nadmiarem światła słonecznego. Abakon współpracuje w tym zakresie z producentem takich zabezpieczeń – Firmą VERTEX S.A.

vertex - rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne są doskonałym rozwiązaniem zapewniającym odpowiednie zabezpieczenie przed nadmiarem światła słonecznego. Abakon współpracuje w tym zakresie z producentem takich zabezpieczeń – Firmą VERTEX S.A.

Więcej informacji o roletach zewnętrznych można znaleźć na stronie firmowej producenta.

Producent osłon okiennych Vertex S.A.  proponuje pełną gamę rozwiązań w zakresie zabezpieczeń przed nadmiarem światła słonecznego:

Produkty wykonywane są według wymiarów i życzeń klienta.

Dążeniem współczesnej architektury jest zastosowanie takich rozwiązań, które byłyby do siebie idealnie dopasowane i stanowiły integralną całość. Dotyczy to także wyglądu elewacji z dodatkami. Rolety zewnętrzne Vertex stanowią taki istotny dodatek. Współgrając kształtem, wielkością i kolorem stanowią jednocześnie ochronę dom przed stratami ciepła. Także przed dużym nasłonecznieniem, przegrzewaniem w lecie, redukują hałas i są dodatkowym zabezpieczeniem szyby. Estetyczne rolety są elementem dekoracyjnym.

Decydując się na zastosowanie rolet zewnętrznych musimy przede wszystkim wybrać system sterowania. Do wyboru mamy sterowanie ręczne lub elektryczne. Obecnie urządzenie te stały się praktycznie bezobsługowe. Możemy zaplanować otwieranie i zamykanie rolet na dowolne godziny. Dzięki internetowi możliwości jeszcze wzrastają – możemy wydawać polecenia zamknięcia i otwarcia nawet z dużych odległości.

Szczegółowe informacje na temat proponowanych rozwiązań można uzyskać na stronie ekspertów firmy Vertex.

rolety zewnętrzne Vertex