Solidne niezawodne drzwi wejściowe

2021-01-29

Solidne niezawodne drzwi wejściowe są wizytówką domu. Ich główną funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz oddzielenie mieszkania od zmiennych warunków zewnętrznych. Powinny zatem być właśnie solidne i niezawodne w użytkowaniu. Wybierając drzwi, warto jednak także zwrócić uwagę na ich wzornictwo, dzięki któremu mogą stanowić element dekoracyjny elewacji budynku.

W artykule:

  1. Wybieramy solidne niezawodne drzwi.
  2. Montaż.

Charakterystyka

Generalnie należy powiedzieć, że drzwi zewnętrzne powinniśmy zabezpieczyć przed bezpośrednim oddziaływaniem słońca i opadów atmosferycznych.

Możemy umieścić nad nimi daszek lub wstawić je we wnęce. Osłona powinna wystawać poza obrys otwartych drzwi i zacieniać drzwi w południe w porze letniej.

Co powinno charakteryzować drzwi zewnętrzne, które mają być dobrze wstawione? Należy wiedzieć, że osadzenie ciepłych drzwi zewnętrznych musi zapewniać to, że wokół ościeżnicy nie powstaną w przyszłości mostki termiczne, przez które będzie uciekało ciepło. A tak to powinno wyglądać w przypadku takich oto rodzajach (konstrukcji) ścian:

  • ściana jednowarstwowa – w tym przypadku ościeżnica powinna być osadzona w połowie grubości muru, co w efekcie powoduje, że rozkład temperatury w drzwiach i murze jest zbliżony,
  • ściana dwuwarstwowa – znów w tego rodzaju ścianie ościeżnica powinna być montowana możliwie jak najbliżej zewnętrznej ściany nośnej (na styku z warstwą ocieplenia). Miejsce styku z murem możemy osłonić wtedy warstwą termoizolacji, tworząc z niej węgarek zachodzący na ościeżnicę na mniej więcej dwie trzecie jej szerokości,
  • ściana trójwarstwowa – w tym przypadku ościeżnica powinna być umiejscowiona w warstwie izolacji termicznej.

Ponadto warto podkreślić, że w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych przy grubości termoizolacji wynoszącej 15-20 cm drzwi przynajmniej częściowo wysuwa się w warstwę ocieplenia.

Wybieramy solidne niezawodne drzwi.

Wraz z upływem czasu mamy coraz większy wybór drzwi zewnętrznych. Obecnie rynek oferuje nam bardzo szeroki wachlarz tego rodzaju drzwi. Jakie drzwi są najbardziej popularne? Należy wiedzieć że największym powodzeniem cieszą się te wykonane z aluminium, drewna lub PCW.

Znów stosunkowo nowym rozwiązaniem są drzwi kompozytowe, o mocnym i wytrzymałym profilu ramy skrzydła wykonanym z włókna szklanego i karbonu. Natomiast włókno poliestrowe połączone z włóknami szklanymi wykorzystywane jest jako materiał na płyty drzwi.

drzwi termo prestige lux schemat
Solidne niezawodne drzwi – Wikęd Prestige Lux

Dostępne są również modele zbudowane z kilku różnych materiałów. Na przykład w profilach skrzydła z tworzywa sztucznego umieszczane jest wypełnienie z paneli aluminiowych. W drzwiach z PCW lub drewnianych po stronie zewnętrznej umieszcza się (odporne na czynniki atmosferyczne) nakładki wykonane z blach aluminiowych. Jeszcze innym rodzajem połączenia jest zastosowanie w drzwiach aluminiowych pod panelem płyt drewnianych jako usztywnienia i wzmocnienia konstrukcji.

drzwi creo
Drzwi Wiśniowski – aluminiowe – seria CREO.

Materiały

Jakie materiały budowlane stosuje się do ocieplenia drzwi zewnętrznych? Stosuje się przede wszystkim wełnę mineralną, piankę poliuretanową, polistyren ekstrudowany, styropian, a nawet w niektórych przypadkach aerożel. Ponadto wśród szerokiej oferty są również dostępne modele, które przeznaczone są specjalnie do domów pasywnych.

Drzwi możemy zamówić w różnych wymiarach, w niemal dowolnej barwie, tak byśmy mogli dobrać model najbardziej dopasowany do konkretnego domu.

Elementy ozdobne, przeszklenia, a także dodatkowe elementy uszczelniające i termoizolacyjne oraz dodatkowe funkcję okuć zwiększają wygodę użytkowania oraz podnoszą poziom bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o parametry ściśle techniczne trzeba widzieć o tym, że drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 200 cm wysokości i 90 cm szerokości w świetle otworu.

Zaleca się natomiast to, aby nie decydować się na szersze niż 130 cm, bowiem takie drzwi oraz ich zawiasy będą się szybciej zużywać. Znów jeśli już chcemy mieć bardzo szerokie wejście, lepiej wtedy wybrać drzwi dwuskrzydłowe. Mogą mieć skrzydła o różnej szerokości, na przykład 40 i 90 cm. Węższe skrzydło boczne z reguły otwiera się. Będziemy mieli wtedy szerokie wejście do domu, przez które bez problemu możemy wnieść na przykład duże przedmioty.

Dodatkowo warto wspomnieć o drzwiach o dobrej izolacyjności termicznej. Mogą one mieć również naświetla: górne, zazwyczaj o wysokości 40 cm lub boczne o szerokości 20-90 cm (po jednej lub obu stronach).

Kiedy najlepiej zaplanować zakup konkretnych, interesujących nas drzwi?

Zakup drzwi zewnętrznych powinniśmy zaplanować odpowiednio wcześnie, na etapie wznoszenia ścian. Unikniemy w ten sposób mogli uniknąć później przerabiania gotowego otworu.

Montaż

Kupiliśmy nasze solidne niezawodne drzwi wejściowe… I co dalej?

Jakie narzędzia budowlane (przeznaczone do mocowania i łączenia) wykorzystuje się do montażu ościeżnicy?

Należy wiedzieć, że do montażu ościeżnicy wykorzystujemy: dyble, wkręty (wkręcane w płaszczyznę ościeżnicy lub pod uszczelkę, pod blachami zaczepowymi zamka) albo kotwy montażowe.

Jeśli drzwi umieszczamy w warstwie ocieplenia, wtedy nie jest możliwe ich stabilne osadzenie za pomocą kotew lub kołków rozporowych. Powinno się zastosować inny (równie fachowy) sposób.

Wtedy ościeżnicę mocujemy na przykład do kształtownika z materiałem termoizolacyjnym. Z dwóch stron są przyspawane płaskowniki lub pręty pełniące funkcję kotew wmurowanych w ścianę.

Podsumowując wiedzę na temat wykorzystywania narzędzi budowlanych do montażu ościeżnicy trzeba powiedzieć , że możemy wykonać go trzy sposoby:

  • poprzez dyble wkręcane przez ościeżnicę – w przypadku mocowania drzwi z naświetleniami wstawionych w ościeżu murowanym,
  • stosując kołki wkręcane pod uszczelką – w przypadku mocowania drzwi bez naświetli wstawionych w ościeżu murowanym,
  • poprzez kotwy montażowe – w przypadku mocowania drzwi z naświetleniami i bez naświetli wysuniętych w warstwę ocieplenia.

Warto wspomnieć także o tym, iż rzadko stosowanym sposobem montażu drzwi w ścianie trójwarstwowej jest mocowanie ich do warstwy konstrukcyjnej muru.. Musimy pamiętać jednak, że bardzo często kotwi się tak ciepłe drzwi antywłamaniowe.

Wówczas trzeba wykonać w otworze drzwiowym węgarek grubości 3 cm wykonany z materiału izolacji termicznej oraz elewacji. Będzie on przykrywał część ościeżnicy, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się mostków cieplnych.

Na czym polega montaż warstwowy?

Musimy pamiętać o tym, że pianka montażowa absolutnie nie może mieć bezpośredniego kontaktu z wilgocią i wodą. Powinniśmy zabezpieczyć ją przed działaniem śniegu, deszczu, a nawet pary wodnej migrującej z ciepłym powietrzem do wnętrza.

Przed wstawieniem ramy z progiem w otwór w murze do boków ościeżnicy przyklejana jest taśma uszczelniająca. Jest ona od zewnątrz paroprzepuszczalna, natomiast od strony wnętrza paroizolacyjna. Następnie po unieruchomieniu ościeżnicy i wstępnym jej zamocowaniu zawieszamy jest skrzydło i sprawdzamy, czy poprawnie się zamyka i otwiera. Po przeprowadzeniu tej kontroli zdejmujemy skrzydło i ostatecznie mocujemy ościeżnicę.

Szczelinę wokół ościeżnicy wypełniamy pianką poliuretanową, delikatnie odchylamy przy tym taśmy izolacyjne. Zamiast tradycyjnie zazwyczaj stosowanej piany montażowej możemy wykorzystać rozprężną taśmę uszczelniającą. Oklejane są nią boki ościeżnicy przed wstawieniem jej w ościeże. Taśmę naklejamy luźno, bez naciągania, z naddatkiem w narożnikach. Po rozprężeniu szczelnie wypełni ona styk. Jednak trzeba spełnić taki oto warunek – płaszczyzny w ościeżu muszą być równe.

Oczywiście także w tym przypadku konieczne jest użycie łączników mechanicznych. Następnie po przeprowadzonej obróbce ściany wokół drzwi uzbrajamy jest skrzydło. Wstawiamy zamek i przykręcamy klamkę, okucia oraz regulujemy zawiasy.

dzwi wejściowe

Ponadto warto powiedzieć o tym, że coraz większym powodzeniem (wśród inwestorów) cieszy się montaż warstwowy drzwi zewnętrznych. Rozwiązanie to stosujemy przede wszystkim w domach pasywnych, ale równie chętnie w budynkach bez wiatrołapu.

Ważne jest tu między innymi usytuowanie drzwi w ścianie, w zależności od jej konstrukcji. Warto wiedzieć, że montaż z wysunięciem stolarki w warstwę izolacji wykorzystuje się w przypadku muru dwu- i trójwarstwowego.

Istotne jest odpowiednie oparcie ościeżnicy, uszczelnienie styków i zachowanie ciągłości izolacji, z wykorzystaniem jak najmniejszej liczby elementów stalowych przewodzących ciepło, a tym samym powodujących jego straty.

Warto dodać, że drzwi otacza się specjalną ramą izolacyjną, której elementy mocowane są do muru mechanicznie oraz specjalnym klejem.

Solidne niezawodne drzwi wejściowe posłużą nam wiele lat. Dlatego warto podejść do tego tematu w sposób przemyślany i rozważny.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com