Sprawdź kredyt Wycena budowy
30.01.2021

System inteligentnego domu.

System inteligentnego domu cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Coraz więcej osób dostrzega korzyści wynikające z posiadania takiej instalacji, którymi niewątpliwie są energooszczędność oraz zwiększenie komfortu domowników. Obecnie oszczędność energii, a co za tymi idzie również dbanie o ekologię, są niemal wymogiem. Budując dom z pewnością zastanawiasz się nad rozwiązaniami, które owe cechy domu Tobie zapewnią.

system inteligentnego domu

Wykorzystuj w pełni swoją instalację elektryczną.

System inteligentnego domu wykorzystuje standardową instalację elektryczną do przesyłania dodatkowego sygnału sterującego. Poprzez ten sam kabel, którym przesyłany jest prąd, możesz sterować niemal wszystkimi urządzeniami elektrycznymi w Twoim domu.

Takie rozwiązanie pozwoli Ci znacznie ograniczyć koszty związane z zastosowaniem rozwiązań inteligentnego budynku w Twoim domu.
Najczęściej bywa tak, że montaż systemu nie wymaga zmiany projektu elektrycznego i co za tym idzie położenie dodatkowego okablowania.

Steruj swoim oświetleniem.

Sterowanie oświetleniem zostaje w dużym stopniu zautomatyzowane. System sam steruje poszczególnymi obwodami światła w taki sposób, by nie zużywać niepotrzebnie energii. Zapali światło tam gdzie w danym momencie tego potrzebujesz. Zgasi w pomieszczeniach z których nikt nie korzysta, a także ustawi jego natężenie w zależności od okoliczności oraz pory dnia.

Automatyzacja działania rolet i ogrzewania.

System inteligentnego domu sprawi, że rolety oraz ogrzewanie również będzie działać automatycznie, zgodnie z Twoimi potrzebami. Ustalasz tylko, o jakiej godzinie i w którym pomieszczeniu system ma odsłaniać bądź zasłaniać rolety, żaluzje, czy też zasłony. Oczywiście możesz nimi także sterować z poziomu aplikacji na smartfonie lub przełącznika naściennego, bez względu na ustalone godziny.

Podobnie jest w przypadku ogrzewania, które można wykorzystać w bardziej ekonomiczny sposób. Możesz ustalić, kiedy system ma obniżać temperaturę (np. nocą bądź kiedy wychodzisz z domu) a kiedy ma ona wracać do optymalnego poziomu. Ta funkcja odczuwalnie wpływa na obniżenie kosztów za energię, gdyż ogrzewanie jest jedną z najbardziej energożernych instalacji.

Konfiguracja harmonogramów, czyli ustalenie godzin w których system ma automatycznie sterować roletami, ogrzewaniem, czy też oświetleniem jest bardzo intuicyjne i nie wymaga pomocy specjalisty, wszystko możesz ustawić samodzielnie.

Kontrola działania gniazd elektrycznych.

W zasadzie każdy system umożliwia kontrolę wszystkich gniazd w Twoim domu (możesz też wyłączać zasilanie w konkretnych gniazdach elektrycznych).

Pozwoli Ci to zaoszczędzić energię, która pobierana jest przez urządzenia z których nikt nie korzysta (pozostawione w gniazdach ładowarki, włączony sprzęt audio-video itp.). Masz też większą kontrolę nad tym, ile czasu Twoje pociechy spędzają przed komputerem i telewizorem.

Sterowanie smartfonem.

Zaletą takiego rozwiązania jest eliminacja zakupu drogich paneli sterujących mogących występować w wielu systemach. Wystarczy że na tablecie lub w smartfonie zainstalujesz dedykowaną aplikację i będziesz mógł serować systemem z każdego miejsca.


Opisane możliwości są jedynie najpopularniejszymi przykładami tego, co możesz zyskać korzystając z rozwiązań inteligentnego domu. Wiele funkcji powstaje dzięki pomysłowości samych domowników oraz często wynika z ich potrzeb. System inteligentnego domu pozwoli zmienić tradycyjną instalację elektryczną Twojego domu w inteligentny system zmieniający jego oblicze.