Sprawdź kredyt Wycena budowy
21.07.2022

Szczęśliwego nowego domu!

Święta Bożego Narodzenia w nowym domu? Tak, to jest możliwe, jeśli teraz rozpoczniesz budowę.

Ale jak to? Domu nie trzeba budować latami? Budowlane legendy o sezonowaniu mówią o minimum najmniej roku budowy. To już przeszłość! Dziś domy z keramzytu buduje się błyskawicznie. Nawet w trzy miesiące. To oznacza, że możesz w sylwestrowe fajerwerki oglądać już z nowego domu! Pod warunkiem, że już teraz zdecydujesz się na dom z prefabrykatów. Marzenia naprawdę mogą się szybko spełnić, ale czas budowy to nie jedyny atut keramzytu.

Co to jest keramzyt?

Keramzyt budowlany to materiał ceramiczny, w formie granulek gliny pęczniejących w odpowiednio wysokiej temperaturze (nawet 1150 stopni). Z tego materiału przygotowuje się keramzytobeton, czyli właściwy budulec domu. To materiał cechujący się specyficznymi właściwościami. Jest on przede wszystkim niepalny i nie wydzielający żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Karamzyt jest również odporny na wilgoć, działanie wody, grzybów i pleśni. Przy budowie budynku mieszkalnego ma to niebagatelne znaczenie dla przyszłych mieszkańców. Jak również to, że zachowuje on bardzo dobre właściwości termiczne i izolacyjne. Jest po prostu materiałem ciepłym. Potwierdzają to analizy energetyczne budynków wybudowanych tą techniką. 

Tak powstaje dom z prefabrykatów

Krótki czas budowy domu z keramzytu polega na tym, że gotowe elementy tzw. prefabrykaty są przygotowywane w zakładzie produkcyjnym. Powstają tam części domu tworzone konkretnie pod Twój dom – tzn. zgodnie z indywidualnym projektem architektonicznym. Gotowe prefabrykaty keramzytowe są dostarczane na budowę i składana jest z nich konstrukcja. Są to duże bloki, z których bardzo szybko powstaje bryła budynku, dlatego znów zyskujemy na czasie. Budowa jednej kondygnacji może zająć nawet jeden dzień! W przypadku bardziej skomplikowanych projektów może to potrwać 2-3 dni. Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób przetransportujemy te części przyszłych ścian domu. Otóż, to kolejna zaleta keramzytu – jest to materiał niezwykle lekki, a zatem możliwy do transportowania. Aczkolwiek rozmiary prefabrykatów wymagają sprawnej i dobrze wyposażonej ekipy budowlanej, dysponującej np. dźwigiem.

Przygotowanie prefabrykatów na hali produkcyjnej daje jeszcze jedną przewagę. W procesie produkcji są uwzględnione zaprojektowane sieci m.in. wodno-kanalizacyjne i elektryczne. To znacznie ułatwia późniejszą pracę elektryka i instalatora. Na budowie czekają na nich ściany dostosowane do projektów budowanych instalacji. To kolejny duży krok, który znacznie przyspiesza budowę.

Nie tylko ściany

Jest to materiał o wielu atutach stricte budowlanych, a przy tym ekologiczny i energooszczędny. Przede wszystkim jednak oszczędza inwestorom mnóstwo czasu. To nowoczesna technologia budowy, która pozwala na wprowadzenie się domu już w kilka miesięcy po rozpoczęciu prac. Co również jest znaczącą oszczędnością, nie tylko w wymiarze ekonomicznym. Decydując się na budowę domu z keramzytu oszczędzamy też własną pracę oraz nerwy. Przecież oddajemy dom w ręce fachowców. Co jeszcze zyskujemy? Przestrzeń mieszkalną o doskonałym mikroklimacie, odpowiedniej wilgotności i temperaturze. Dom z keramzytu to dom z dobrą atmosferą. Warto w nim zamieszkać.