Sprawdź kredyt Wycena budowy

Blog

31.07.2022

Trendy w budownictwie: nowoczesna stodoła

Klasyczne stodoły to stały element wiejskiego krajobrazu. Ich charakterystyczny kształt stał się inspiracją do jednego z najciekawszych zjawisk w budownictwie ostatnich lat. W efekcie zamiast drewnianych stodół, spotykamy, wpisane w ten sam kontur, nowoczesne domy. Co stoi za tak wielką popularnością tego typu budynków? Jakie są atuty nowoczesnej stodoły? I jak odpowiednio wykorzystać taki kształt budynku?

Nowoczesna stodoła – oszczędnie i estetycznie

Jak wiadomo na ostateczną wycenę składa się wiele czynników. Część z nich zależna jest od indywidualnych preferencji inwestora. Elementy wykończeniowe, elewacja i inne detale budowy mogą mieć znaczny wpływ na cenę. Równie ważne są też koszty użytkowania domu, już po zamieszkaniu w nim. To po części odpowiedź na pytanie o to, dlaczego tak często buduje się domy w stylu stodoły. Już sama jego bryła sprzyja oszczędności. I to zarówno w trakcie budowy, jak i podczas późniejszej eksploatacji. Jest to projekt minimalistyczny i energooszczędny. Cechuje go prosty kształt budynku o podstawie prostokąta. Nieskomplikowana jest również konstrukcja dachu, przeważnie dwuspadowego. Częstym elementem są duże okna, nawet panoramiczne, łapiące światło dzienne. To cechy, które wpływają na energooszczędność. Kształt domu i rodzaj dachu, ma znaczenie w kwestii izolacji termicznej. Ułatwiona dostępność światła słonecznego również zwiększa komfort cieplny wnętrz oraz doświetla pomieszczenia nawet w niepogodne dni.

Dom w otoczeniu natury

Aspekt ekonomiczny nie jest jedynym atutem nowoczesnych stodół. Jest to projekt, który podoba się nie tylko pragmatykom, ale i estetom. Od pierwszego spojrzenia zwraca uwagę urokliwy i uniwersalny charakter tych budynków. Można podkreślić jego rustykalny styl wykorzystując naturalne materiały przy wykończeniu. Drewniana wiata lub kamienny chodnik wkoło domu doda mu atrakcyjnego wyglądu. Walory nowoczesnej stodoły może wyeksponować też starannie przygotowane otoczenie. Brzozowy zagajnik, czy zielony zakątek przy takim domu prezentuje się szczególnie ładnie. 

Klimat domu tworzy się przez szczegóły. Niepozorne drobiazgi mogą zmienić jego charakter z nowoczesnego, w nawiązujący do stylu wiejskiego. Wystarczy dodać drewniane okiennice, czy też bawełniane materiały w neutralnych kolorach. Klimat wiejski pomieszczeń na pewno podkreśli także jeden lub kilka starych mebli. Jeśli nie lubujemy się w starociach, skorzystajmy z oferty tradycyjnych sklepów, które oferują szeroki wybór mebli stylizowanych na antyki. 

Równie dobrze jak rustykalny wystrój, do nowoczesnej stodoły będzie pasował minimalistyczny styl. Duże przeszklenia, które łatwo można zaplanować w prostej bryle budynku, będą współgrały z nowoczesnym wystrojem. Można do niego wykorzystać materiały takie jak kamień, marmur czy szkło.

Przestrzeń pełna możliwości

Nowoczesna stodoła to idealne wnętrze do zagospodarowania na spore, otwarte przestrzenie. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem prostej bryły tego typu zabudowy, do uzyskania przestronnych, wysokich pomieszczeń. Część nowoczesnej stodoły można zaadoptować na salon z otwartym sklepieniem, sięgającym do samego szczytu dachu. Taka przestrzeń, nawet o stosunkowo niewielkiej powierzchni, będzie sprawiała wrażenie otwartej i jasnej. Warto zastanowić się także nad antresolą. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkową przestrzeń w domu, a równocześnie urozmaica tradycyjny podział wnętrza. W pokoju dziennym można zastosować wielkopowierzchniowe przeszklenia. Możliwe jest takie zaplanować położenie nowoczesnej stodoły, aby wielkoformatowe okna zapewniały naturalne światło przez cały dzień. Jeżeli chcesz wykorzystać budynek z podziałem na parter i poddasze, zastanów się nad rozmieszczeniem poszczególnych pokoi. Poddasze sprawdzi się w roli obszernej sypialni. Wygospodarowane w ten sposób pomieszczenie zaskoczy Cię swoją powierzchnią. Niewielkim minusem mogą być jedynie skosy, ale i taką przestrzeń z łatwością można wygodnie zaadoptować.