Sprawdź kredyt Wycena budowy
29.01.2021

Urządzamy balkon

Gdy urządzamy balkon uzależnieni jesteśmy przede wszystkim od jego kształtu.

Śniadanie czy kolacja na świeżym powietrzu to latem marzenie wielu z nas. Możemy jeść posiłki w ogródku, na tarasie ale także na balkonie – zwłaszcza gdy mamy z niego piękny widok. Jak urządzić balkon, żeby był zarazem ładny jak i funkcjonalny?

balkon ilustracja

Urządzamy mały balkon.

Mały balkon też może cieszyć.

Mały balkon potrzebuje rozwiązań bardzo funkcjonalnych. Można na nim zaadaptować np. składane stoliki, które w tym wypadku możemy zamontować na balustradzie. Po skończeniu posiłku, stolik łatwo się składa i znów mamy wolne miejsce np. na leżak (lub suszarkę z praniem).

Tradycyjne doniczki nie zdają tu egzaminu – musimy wybrać spomiędzy skrzynek zamocowanych na zewnątrz balkonu lub kwiatów w wiszących doniczkach. Widok i zapach kwiatów będą nas cieszyć, a jednocześnie nie ograniczać i tak małej powierzchni.

Mały balkon powinien być urządzany w jasnej kolorystyce. Dla miłośników eleganckiej klasyki polecamy zawsze modną czerń i biel. Zieleń na każdym balkonie jest mile widziana, ale nie powinniśmy przesadzać – zbyt dużo roślin uniemożliwi nam cieszenie się słońcem.

Mały balkon będzie korzystnie wyglądał w stylu prowansalskim, skandynawskim oraz wszelkich odmianach stylu eko. Naturalne lub rozbielone drewno, nawiązuje do natury i sprzyja odpoczynkowi.

Urządzanie wąskiego balkonu.

Gdy urządzamy balkon bardzo wąski mamy innego typu wyzwanie – tu należy wyrównać dysproporcje. Najłatwiej przez podzielenie długiej powierzchni na dwie części.

Po jednej stronie stawiamy stolik i krzesła, a po drugiej kwiaty, regał lub inny sprzęt tuszujący naturalny brak proporcji. Doniczki lub skrzynki na balustradzie zawieszamy koniecznie po zewnętrznej stronie.

Możemy też poszerzyć balkon wizualnie – wystarczy położyć panele lub terakotę wszerz balkonu zamiast wzdłuż. Możemy również kształtować przestrzeń z użyciem kolorowej mozaiki na podłodze lub ścianach – trzeba jedynie uważać na ciemne barwy, które mogą jeszcze podkreślić istniejące dysproporcje.

Zabudowa balkonu.

Coraz więcej osób decyduje się na zabudowanie balkonu – szkło jest bardzo praktyczne, chroni przez zanieczyszczeniem, deszczem czy mrozem.

Zabudowa chroni również przed nadmiernym nagrzewaniem, oraz zaglądaniem na nasz balkon przez niepowołane osoby. Pozwala wydzielić bardzo prywatną przestrzeń w środku miasta. Na zabudowanym balkonie można również przechowywać różne rzeczy np. rowery, bez obawy o ich zniszczenie.

Obecnie mamy ogromny wybór w kwestii zabudowy balkonów czy loggii. Starsze systemy opierają się na aluminiowych ramach ze wstawionymi szybami – niestety zaburza to wygląd zewnętrzny budynku oraz ogranicza widok od strony mieszkania. Zabudowa balkonu bez użycia ram jest znacznie korzystniejsza – jest ona praktycznie niezauważalna zarówno przez mieszkańców jak i przechodniów patrzących z ulicy.

meble na balkonie

Balkony domów nowoczesnych zwykle zaopatrzone są w balustrady murowane, wykończone tynkiem, metalowe balustrady o wąskich, poziomych szczeblach, lub balustrady transparentne.

Do wykończenia podłogi świetnie sprawdzą się materiały takie jak deski kompozytowe, czy beton architektoniczny.