Sprawdź kredyt Wycena budowy

Blog

28.01.2021

Więźba dachowa – prefabrykowana czy tradycyjna?

Ponieważ więźba jest podstawą konstrukcji dachu problem „Więźba dachowa – prefabrykowana czy tradycyjna” jest problemem zasadniczym.

Niedawno pojawiła się alternatywa dla tradycyjnych więźb dachowych. Są to gotowe prefabrykaty drewniane. Wydawałoby się, że za nowości trzeba płacić. Metr sześcienny drewna na potrzeby wykonania prefabrykatu kosztuje więcej niż podobna ilość drewna przeznaczonego na sposób tradycyjny jednak do produkcji prefabrykatu zużywa się go o wiele mniej. Trzeba także pomyśleć o tym, że zastosowanie prefabrykatów przyśpiesza inwestycje. Montaż trwa 1-3 dni. Skracasz budowę a więc ograniczasz koszty.

Tradycyjną konstrukcję więźby wybieramy jeśli poddasze ma być w pełni użytkowe. Jeżeli funkcjonalność poddasza będzie niewielka możemy zastanowić się nad więźbą prefabrykowaną zwłaszcza gdy bryła dachu nie jest skomplikowana.

Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że zamówienie więźby prefabrykowanej dla niektórych skomplikowanych budynków może być niemożliwe.

Więźba tradycyjna – brygada ciesielska wkracza na budowę.

Pozyskanie dobrej brygady ciesielskiej jest zadaniem nie lada. Jest to profesja, która wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia.
Do wykonania więźby stosuje się najczęściej drewno sosnowe, świerkowe i jodłowe. Cena dębiny czy modrzewia jest zbyt wysoka.

Fachowiec musi zwrócić uwagę na klasę drewna (nie niższa niż w projekcie). Sprawdzić także musi wilgotność (maksymalna to 15-20%). Zapobiegnie to wypaczaniu i zmniejszeniem wytrzymałości więźby.

Wykonanie więźby dachowej metodą tradycyjną trwa nawet kilka tygodni. Ceny takiej usługi nie są wysokie – oczywiście są różne w w poszczególnych regionach Polski.

Więźba prefabrykowana – konstrukcja fabryczna.

więźba prefabrykowana
Więźba prefabrykowana

Zobacz film z montażu więźby prefabrykowanej.Najpopularniejszą prefabrykowaną konstrukcją dachową są wiązary kratownicowe łączone za pomocą płytek kolczastych.


Wykonuje się je z drewna w postaci struganych czterostronnie belek. Są one suszone przemysłowo w temperaturze 70o C. Drewno nie zawsze jest impregnowane (fabryki uważają że jest to niepotrzebne). warto zapytać o to.

Ile będziemy czekać na taki prefabrykat? Niedługo – tydzień, może dwa… Transport i montaż przeprowadza producent. Samodzielny montaż może prowadzić do utraty gwarancji.

Jak wynika z naszego tekstu odpowiedź na pytanie „Więźba dachowa – prefabrykowana czy tradycyjna?” nie jest prosta i nie zawsze zależy od nas.