Sprawdź kredyt Wycena budowy
26.01.2021

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie podłogowe jako takie zapewnia poczucie komfortu cieplnego.

wodne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zapewnia poczucie komfortu cieplnego, dzięki najbardziej zbliżonemu do idealnegodla człowieka rozkładu temperatury w pomieszczaniu- najlepiej czujemy się, kiedy jest nam ciepło w nogi i nieco chłodniej w głowę. Ogrzewanie podłogowe pozwala uzyskać przy temperaturze powietrza 20oC taki sam komfort cieplny jak przy 21-22oC w przypadku tradycyjnych grzejników. Dzięki obniżeniu temperatury powietrza o 1-2oC można zaoszczędzić 5-10% energii cieplnej.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia poczucie komfortu cieplnego, dzięki najbardziej zbliżonemu do idealnego dla człowieka rozkładu temperatury w pomieszczaniu. Najlepiej czujemy się, kiedy jest nam ciepło w nogi i nieco chłodniej w głowę. Ogrzewanie podłogowe pozwala uzyskać przy temperaturze powietrza 20oC taki sam komfort cieplny jak przy 21-22oC w przypadku tradycyjnych grzejników. Dzięki obniżeniu temperatury powietrza o 1-2oC można zaoszczędzić 5-10% energii cieplnej.

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, dzięki czemu zapewnia dobry mikroklimat i jest korzystne dla alergików. Temperatura podłogi nie przekracza 28oC w pomieszczeniach mieszkalnych i 35oC w łazienkach. Różnica temperatury podłogi i powietrza jest niewielka. Nie występuje więc silna cyrkulacja powietrzaz podłogi unosi się mniej kurzu niż w przypadku tradycyjnych grzejników.

Temperatura ogrzewanej podłogi jest niska, dzięki czemu nie występuje zjawisko „przypiekania kurzu”. Wilgotność względna w warstwie wykończeniowej podłogi nie przekracza 45% ograniczając rozwój roztoczy.

Zalety akumulacji ciepła w płycie fundamentowej

Technologia wykonania

Wodne ogrzewanie podłogowe może współpracować z gazowym kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła. Na powierzchni płyty fundamentowej układamylistwy montażowe i kotwimy kołkami rozporowymi do betonu. Następnie mocujemyrury grzejne zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Końce przewodów zostają podłączone dorozdzielacza.

wodne ogrzewanie podłogowe

Po wykonaniu próby szczelności układamydylatację przyścienną z elastycznej taśmy brzegowej. Wykonujemy warstwęjastrychu cementowego o grubości 7 cm. Jastrych zostaje trwale połączony z 20 cm betonu wypełniającego płytę fundamentową, tworząc warstwę zdolną do magazynowania znacznej ilości ciepła.

Do wykończenia podłogi możemy zastosować materiały oznaczone symbolem „ogrzewanie podłogowe”. Najchętniej wybierane są dobrze przewodzące ciepło pokrycia ceramiczne lub okładziny kamienne.

Uwaga: W przypadku domu z rozwiązaniami inteligentnego budynku z ogrzewaniem sterowanym zdalnie np. przez laptopa lub smartfona, zalecamy wykonanie przekładki termoizolacyjnej pomiędzy płytą fundamentową a warstwą jastrychu.

Takie rozwiązanie skróci czas nagrzewania podkładu podłogowego (od wysłania polecenia o ustawieniu temperatury do systemu). Znacznie zmniejszy się jednak akumulacja ciepła.

Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z proponowanych przez nas rozwiązań „podłogówki”.

Zobacz jak sobie radzą z ogrzewaniem podłogowym nasi inwestorzy.

Nasz artykuł o ogrzewaniu podłogowym i jego zaletach.