Wodne ogrzewanie podłogowe

2021-01-26

Wodne ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie podłogowe jako takie zapewnia poczucie komfortu cieplnego.

wodne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zapewnia poczucie komfortu cieplnego, dzięki najbardziej zbliżonemu do idealnegodla człowieka rozkładu temperatury w pomieszczaniu- najlepiej czujemy się, kiedy jest nam ciepło w nogi i nieco chłodniej w głowę. Ogrzewanie podłogowe pozwala uzyskać przy temperaturze powietrza 20oC taki sam komfort cieplny jak przy 21-22oC w przypadku tradycyjnych grzejników. Dzięki obniżeniu temperatury powietrza o 1-2oC można zaoszczędzić 5-10% energii cieplnej.

Ogrzewanie podłogowe zapewnia poczucie komfortu cieplnego, dzięki najbardziej zbliżonemu do idealnego dla człowieka rozkładu temperatury w pomieszczaniu. Najlepiej czujemy się, kiedy jest nam ciepło w nogi i nieco chłodniej w głowę. Ogrzewanie podłogowe pozwala uzyskać przy temperaturze powietrza 20oC taki sam komfort cieplny jak przy 21-22oC w przypadku tradycyjnych grzejników. Dzięki obniżeniu temperatury powietrza o 1-2oC można zaoszczędzić 5-10% energii cieplnej.

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, dzięki czemu zapewnia dobry mikroklimat i jest korzystne dla alergików. Temperatura podłogi nie przekracza 28oC w pomieszczeniach mieszkalnych i 35oC w łazienkach. Różnica temperatury podłogi i powietrza jest niewielka. Nie występuje więc silna cyrkulacja powietrzaz podłogi unosi się mniej kurzu niż w przypadku tradycyjnych grzejników.

Temperatura ogrzewanej podłogi jest niska, dzięki czemu nie występuje zjawisko „przypiekania kurzu”. Wilgotność względna w warstwie wykończeniowej podłogi nie przekracza 45% ograniczając rozwój roztoczy.

Zalety akumulacji ciepła w płycie fundamentowej

  • Bez wilgoci, grzybów i pleśni w fundamencie – ciepło zakumulowane w płycie fundamentowej chroni ją przed wilgocią. W konstrukcji płyty fundamentowej i jastrychu połogowego panuje podwyższona temperatura, dzięki czemu wilgoć z gruntu nie przedostaje się do fundamentu.
  • Nie ma ryzyka nagłego spadku temperatury we wnętrzu w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej lub gazu. Ciepło zmagazynowane w płycie fundamentowej pozwala przez dłuższy czas na ogrzewanie pomieszczenia.
  • Samoregulacja ogrzewania. W przypadku wzrostu temperatury zewnętrznej lub ogrzania budynku spowodowanego np. wnikaniem promieni słonecznych maleje strumień ciepła przekazywanego przez podłogę. Oznacza to, że płyta wolniej stygnie i pomieszczenie nie zostaje przegrzane. W przypadku ochłodzenia różnica temperatury wnętrza i płyty się zmniejsza, a więc zwiększa się również strumień ciepła. Dzięki samoregulacji ogrzewanie dostarcza tyle ciepła ile potrzeba w danej chwili.
  • Płytki podłogowe nie pękają– w tradycyjnym ogrzewaniu podłogowym z izolacją termiczną pomiędzy płytą i jastrychem może występować pękanie płytek podłogowych. Jest to spowodowane zjawiskiem paczenia się (curlingu) warstwy podkładu podłogowego. Zjawisko paczenia się brzegów płyty posadzkowej związane jest z nierównomiernym skurczem górnej i dolnej warstwy, powodującym uniesienie krawędzi i naroży. Zjawisko może wystąpić świeżo po wykonaniu jak i również do dwóch lat od wykonania , powodując wywinięcie krawędzi płyty posadzkowej. Paczenie można ograniczyć przez zwiększenie grubości posadzki. W proponowanym przez nas rozwiązaniu warstwa jastrychu jest trwale połączona z płytą płytą fundamentową. Zabezpieczamy się w ten sposób przed ryzykiem wystąpienia curlingu prowadzącego do pękania płytek podłogowych.

Technologia wykonania

Wodne ogrzewanie podłogowe może współpracować z gazowym kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła. Na powierzchni płyty fundamentowej układamylistwy montażowe i kotwimy kołkami rozporowymi do betonu. Następnie mocujemyrury grzejne zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Końce przewodów zostają podłączone dorozdzielacza.

wodne ogrzewanie podłogowe

Po wykonaniu próby szczelności układamydylatację przyścienną z elastycznej taśmy brzegowej. Wykonujemy warstwęjastrychu cementowego o grubości 7 cm. Jastrych zostaje trwale połączony z 20 cm betonu wypełniającego płytę fundamentową, tworząc warstwę zdolną do magazynowania znacznej ilości ciepła.

Do wykończenia podłogi możemy zastosować materiały oznaczone symbolem „ogrzewanie podłogowe”. Najchętniej wybierane są dobrze przewodzące ciepło pokrycia ceramiczne lub okładziny kamienne.

Uwaga: W przypadku domu z rozwiązaniami inteligentnego budynku z ogrzewaniem sterowanym zdalnie np. przez laptopa lub smartfona, zalecamy wykonanie przekładki termoizolacyjnej pomiędzy płytą fundamentową a warstwą jastrychu.

Takie rozwiązanie skróci czas nagrzewania podkładu podłogowego (od wysłania polecenia o ustawieniu temperatury do systemu). Znacznie zmniejszy się jednak akumulacja ciepła.

Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z proponowanych przez nas rozwiązań „podłogówki”.

Zobacz jak sobie radzą z ogrzewaniem podłogowym nasi inwestorzy.

Nasz artykuł o ogrzewaniu podłogowym i jego zaletach.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com