Budowa domu marzeń to bardzo ważna decyzja. Najpierw wybór działki pod budowę, potem poszukiwania projektu, przebrnięcie przez wszystkie formalności, rozpoczęcie prac budowlanych, wykończenie wnętrz… Naszych Inwestorów najczęściej przeraża nie sama budowa, a formalności, których należy dopełnić, by budowa mogła ruszyć pełną parą. Pojawiają się wątpliwości i pytania. Czy aby na pewno warto walczyć z urzędami i zdobyć pozwolenie na budowę domu, skoro jest sposób, by tego uniknąć? Dzisiaj sprawdzimy, czy zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia jest dobrym pomysłem.
Zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia na budowę
Na samym początku wyjaśniamy, że wpis nie dotyczy budowy domu do 70m2, tylko każdego budynku jednoroodzinnego. Polskie przepisy umożliwiają bowiem uzyskanie zgody na wybudowanie domu na dwa sposoby:
- pozwolenie na budowę domu – to oficjalna, pisemna decyzja właściwego urzędu, na podstawie której możesz wybudować dom,
- zgłoszenie budowy – tzw. ,,milcząca zgoda” na budowę, dzięki której możesz rozpocząć prace znacznie szybciej.
Zgłoszenie budowy – kiedy możliwe?
Skrócony i przyspieszony tryb uzyskania zgody na budowę możesz zastosować tylko w konkretnych przypadkach. Przepis dotyczy tylko tych budynków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania domu nie przekracza poza działkę lub działki, na których został zaprojektowany. Ten obszar oddziaływania wskazuje projektant. Jeśli projektant uzna, że dom będzie oddziaływał na sąsiednie działki, to wtedy wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Nie będziesz mógł skorzystać ze zgłoszenia budowy, jeśli planujesz budowę na terenie objętym ochroną przyrody. Nie będzie to również możliwe w przypadku doprowadzenia do budynku instalacji gazowej.
Wymagane dokumenty do zgłoszenia budowy
Aby złożyć zgłoszenie budowy, przede wszystkim będziesz potrzebować projektu budowlanego w 4 egzemplarzach. Dodatkowo, konieczny będzie wypełniony wniosek zgłoszenia budowy. Musimy również mieć zaświadczenie, które potwierdzi, że projektant domu posiada wszystkie wymagane kwalifikacje i uprawnienia do projektowania. Kolejnym dokumentem jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.
Czas oczekiwania na decyzję
Urząd ma 30 dni na reakcję. Jeśli w ciągu tego czasu nie otrzymasz żadnej odpowiedzi z urzędu, to znaczy, że wydane tzw. milczącą zgodę i możesz rozpocząć prace budowlane. Jeśli urząd będzie miał wątpliwości co do zgłoszenia, to wyrazi sprzeciw lub poprosi Cię o uzupełnienie dokumentacji. Zgłoszenie budowy jest ważne przez 3 lata. Jeśli w ciągu tego okresu nie rozpoczniesz budowy lub przerwiesz budowę i jej nie skończysz, to konieczne będzie uzyskanie kolejnej zgody.
Droga na skróty – czy warto?
Zgłoszenie budowy jest dobrym pomysłem? Choć niewątpliwą zaletą zgłoszenia budowy jest czas oraz mniejsza ilość formalności, to rekomendujemy wybranie jednak pozwolenia na budowę domu. Dlaczego? Pozwolenie jest decyzją prawomocną, której nie można podważyć. Nie ma więc ryzyka, że pewnego dnia po przeprowadzce ktoś zapuka do naszych drzwi i stwierdzi, że dokonaliśmy samowoli budowlanej. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, konieczne są wszystkie uzgodnienia branżowe. Co prawda zajmują trochę czasu, jednak dzięki temu unikniemy sytuacji, w której do wybudowanego domu nie będziemy mogli doprowadzić wszystkich mediów. Bardzo ważne jest również to, że przy zgłoszeniu budowy wprowadzenie zmian istotnych w projekcie wymaga uzyskania pozwolenia.
Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc uzyskanie pozwolenia na budowę i taką drogę polecamy wszystkim Inwestorom. Pomagamy w skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów. Wszystko po to, by pozwolenie zostało wydane tak szybko, jak to możliwe, a co najważniejsze- zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu nasi Inwestorzy nie muszą się niczego obawiać, ani przed rozpoczęciem budowy ani po jej zakończeniu.