Sprawdź kredyt Wycena budowy
30.01.2021

Jak tanio ogrzać dom?

Jeśli masz wątpliwości jak tanio ogrzać dom to dobrze trafiłeś.

metody ogrzewania domu - tanie ogrzewanie domu

Wybór systemu ogrzewania to nie lada wyzwanie. Dobra decyzja może zwrócić się z nawiązką, co odczujemy nie tylko komfortem codziennego życia, ale również w naszym portfelu. Jak zatem wybrać odpowiednie ogrzewanie? Zapraszamy na drugą część cyklu: Jak tanio ogrzać dom?, w której znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania związane z ogrzewaniem domu.
Lekturę warto zacząć od pierwszej części, którą znajdziesz tutaj: Metody ogrzewania domu.

Dostępne systemy

Na rynku jest dostępnych wiele, różnych systemów grzewczych, co więcej jest to obszar bardzo dynamiczny i szybko rozwijający się. Producenci prześcigają się w nowościach lub unowocześnieniach istniejących już systemów grzewczych, zapewniając o ich większej wydajności, energooszczędności i braku negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W tym artykule, chcielibyśmy się skupić, na kilku z takich systemów. Wybraliśmy te, które cieszą się największą popularnością.

Ogrzewanie gazowe

Chcąc omówić i porównać poszczególne systemy grzewcze należy przyjąć określone założenia. Weźmy więc na tapetę dom z poddaszem użytkowym. Zakładamy, że na parterze stosujemy ogrzewanie wodne podłogowe, a na poddaszu- grzejnikowe. Taki system może być zasilany kotłem kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania (jednofunkcyjnym lub dwufunkcyjnym). Funkcja kondensacji jest tu istotną kwestią. Stosując tego typu kocioł możemy wyjść na tym bardzo korzystnie, bo jest to parametr znacznie wpływający na późniejsze koszty. Dzięki kondensacji mamy zysk ze skraplania się spalin. Tego typu kotły są po prostu wydajniejsze pod względem produkcji ciepła, a to z kolei pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Przyjrzyjmy się teraz wspomnianym wyżej typom kotłów gazowych.

Kocioł dwufunkcyjny

Jest to urządzenie stosunkowo małe. Jego kompaktowe rozmiary pozwalają na umieszczenie go np. w pomieszczeniu łazienki lub pralni. Można przyjąć, że kocioł dwufunkcyjny dobrze sprawuje się w domach o metrażu od 120 do 130 m2. Jego dużą zaletą jest fakt, że nie generuje on żadnych pyłów, ani nic innego, co sprawia, że wokół urządzenia robi się po prostu brudno. Trzeba przyznać, że wybór tego typu kotłów na rynku jest bardzo duży.

jak tanio ogrzać dom - piec dwufunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny + zasobnik CWU (ciepłej wody użytkowej)

Zastosowanie tego rodzaju urządzenia jest bardziej komfortowe. Dlaczego? Istotną różnicą jest tu odległość od punktów czerpalnych, która może być większa niż 8-10 m. Przy zastosowaniu dodatkowej instalacji cyrkulacji nie będziemy mieć wrażenia, że musimy czekać na dopłynięcie ciepłej wody chcąc np. umyć ręce. Kocioł jednofunkcyjny jest większy oraz nie da się ukryć- droższy niż kocioł dwufunkcyjny. Decydując się na takie rozwiązanie należy zastanowić się jaki typ kotła będzie dla domu najbardziej odpowiedni. Na rynku możemy bowiem spotkać kilka różnych wersji zasobników. Wynika to z faktu że funkcją tego typu pieca jest z jednej strony ogrzewanie domu, a drugą- ładowanie zasobnika ciepłej wody użytkowej.

jak tanio ogrzać dom - piec jednofunkcyjny

Rodzaje zasobników:

– zasobnik z wężownicą (standardowy)- kiedy zużyje się dużo ciepłej wody naraz, to trzeba czekać ok. 30 min, żeby znów się napełnił

– zasobnik warstwowy- woda jest na bieżąco poobierana i podgrzewana stopniowo- więc ciepła woda jest o połowę szybciej niż w zasobniku z wężownicą, ale wymaga on większej mocy

– zasobnik wbudowany- zamysłem było tu zmniejszenie jego gabarytów, są tu wersje stojące (przypominające lodówkę) i wiszące. Działają na zasadzie zasobnika warstwowego

– zasobnik płaszczowy- wymiennik ciepła stanowi tu jednocześnie obudowę zasobnika, dzięki czemu woda również bardzo szybko osiąga pożądaną temperaturę CWU.

Moc tych dwóch kotłów jest bardzo podobna, dlatego dobiera się je do wielkości domu.

Po omówieniu rodzajów źródła ciepła kotła gazowego zatrzymajmy się teraz przy rodzajach instalacji grzewczych, które wytworzone ciepło będą przekazywały do wnętrz.

Instalacje grzewcze

instalacje grzewcze
Jak tanio ogrzać dom – podłogówka.

Ogrzewanie wodne podłogowe

Cechą charakterystyczna tej instalacji jest duża ilość wytwarzanego ciepła, które przenika do płyty fundamentowej, do ścian i wylewek- co z jednej strony jest plusem, bo w przypadku awarii pozwala na dłuższe utrzymywanie ciepła. Z drugiej jednak dużo ciepła „tracimy”, czyli zostaje ono „przechwycone” przez wymienione wyżej elementy, zanim wpłynie ono na ogrzewanie domowników. Ogrzewanie wodne podłogowe najlepiej się sprawdza, gdy jest ustawione na stosunkowo niskich temperaturach- jest wtedy najbardziej wydajne- mamy wtedy zysk z kondensacji. Plusem jest także fakt, że nie zajmuje miejsca- jest, jak sama nazwa wskazuje- pod podłogą.

Instalacja grzejnikowa

Jest to rozwiązanie często stosowane na poddaszach. Nie obejdzie się w tym przypadku bez wyznaczenia określonego miejsca, gdzie grzejniki miałyby zostać zamontowane. W tym przypadku wygodna jest możliwość ustawienia temperatury na zasadzie termostatu, np. gdy w sypialni chcemy mieć nieco chłodniej niż w innych pomieszczeniach. Grzejniki szybciej reagują na ustawienia, a więc szybciej osiągają temperaturę, jaką ustawimy.

Ogrzewanie wodne podłogowe ze sterowaniem

Taki typ ogrzewania podłogowego jest również możliwy. Wciąż jednak podłogówka obarczona pozostaje dużą bezwładnością, a to znaczy, że sterowalność takim systemem ogrzewania jest spowolniona. Co to oznacza? System będzie wolno reagował, ponieważ nawet kilka godzin będzie oddawał ciepło, które kumuluje się w wylewce i płycie fundamentowej, zanim osiągnie temperaturę o którą nam chodzi. Hydraulicy rekomendują pomieszkanie w domu bez takich sterowników kilka sezonów, czy nawet lat, a jeśli uznamy, że taki system chcemy zamontować, można go w dowolnym momencie założyć.

Plusy i minusy ogrzewania gazowego:

Plusy

Minusy


Ciąg dalszy: Jak taniej ogrzać dom?


szeliga

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemów ogrzewania? Zobacz webinar na ten temat: JAK TANIO OGRZAĆ DOM?

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym doradcą:

Marcin Szeliga
+48 886 437 759
m.szeliga@abakon.com