Chcesz wiedzieć jak taniej ogrzać dom? Ogrzewanie elektryczne domu – plusy i minusy. Trzecia część mini cyklu „Jak tanio ogrzać dom”.
Chcesz wiedzieć jak tanio ogrzać dom? Zapraszamy do lektury ostatniego już wpisu dotyczącego tematu wyboru systemu ogrzewania do swojego domu. Zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi wpisami: JAK TANIO OGRZAĆ DOM / CZ. 1 oraz JAK TANIO OGRZAĆ DOM / CZ. 2.
W poprzednim artykule omówiliśmy ogrzewanie gazowe. Przyjrzyjmy się dziś kolejnym systemom.
Warto wiedzieć o dwóch typach systemu ogrzewania pompą ciepła:
Tutaj mamy dwa rodzaje:
Rodzajów folii grzewczych jest na rynku całkiem dużo. Przewodnikiem ciepła są elementy- napylone włókna węglowe otoczone laminatem. Są one łączone ze sobą za pomocą specjalnych spinek. Folie mogą mieć różne moce i być różnej długości, w zależności od tego do ogrzewania jakiego pomieszczenia chcemy taki system wykorzystać. Dużą wygodą jest fakt, że w przypadku awarii nie trzeba wymieniać całej instalacji, ale możliwa jest wymiana danego elementu, czy fragmentu folii. W nowoczesnych foliach dostępna jest samoregulacja, co oznacza, że w zależności od obciążenia termicznego, dopasowuje ona swoją moc do przyjętych ustawień.
Jak sama nazwa wskazuje źródło naszego ogrzewania umieszczamyt tutaj na suficie. Dzięki temu rozwiązaniu, podobnie jak w przypadku podłogówki, nie musimy organizować osobnej przestrzeni na źródło naszego ciepła- jest ono zabudowane w przestrzeni podwieszanego sufitu. W związku z tym, bardzo łatwy w przypadku awarii jest dostęp do instalacji.
Tutaj instalację układamy warstwowo, czyli stosuje się odpowiednią kolejność określonych warstw. Dzięki temu można zastosować zwykłe panele podłogowe, niekoniecznie takie, które musiałyby być dostosowane do wodnego ogrzewania podłogowego. W przypadku płytek, stosujemy maty grzewcze, które zatapiamy bezpośrednio w kleju.
Istotną kwestią jest tutaj dodatkowy koszt wylewki betonowej. Ponieważ w tym systemie akumulacyjność jest wysoka, to osiągnięcie pożądanej temperatury będzie trwało nieco dłużej.
Zaletą ogrzewania elektrycznego jest fakt, że mamy możliwość natychmiastowego sterowania tymże systemem. Każde pomieszczenie ma tutaj własny termostat, który wyczuwając temperaturę w pomieszczeniu będzie odpowiednio dostosowywał produkcję ciepła przez system.
W tym przypadku wykorzystujemy zasadę promieniowanie podczerwone, którego źródłem jest Słońce. Producenci folii i paneli grzewczych opracowali system wytwarzania takich długości fal, które nie przechodzą już przez szyby, czyli nie uciekają przez nie, ale pozwalają zachować całość produkowanego ciepła do ogrzania danego pomieszczenia. Dzięki temu nie mamy tutaj strat ciepła przez okna.
Przy ogrzewaniu podczerwienią warto podkreślić, że nie ogrzewa ono bezpośrednio powietrza (to nie jest konwekcja, czyli ruch powietrz wymuszony przez temperaturę). Promieniowanie wytwarzane przez folie grzewcze ogrzewają bezpośrednio osoby, które znajdują się w ich zasięgu. Zaletą tego systemu jest również mniejsza cyrkulacja, a zatem mniejsze wysuszenia powietrza.
Panele grzewcze występują m.in. w wersji podwieszanej pod sufitem, lub jako pionowe panele- montowane na ścianie.
Podkreślmy, że jest to jedno z najtańszych systemów ogrzewania o dużej wydajności i stosunkowo dobrej regulacji.
Zobacz nasz artykuł Ogrzewanie elektryczne w jeden weekend.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemów ogrzewania? Zobacz webinar na ten temat: JAK TANIO OGRZAĆ DOM?
Masz pytania? Skontaktuj się z naszym doradcą: