Sprawdź kredyt Wycena budowy

Blog

29.10.2021

Jak urządzić małe pomieszczenia w domu?

Jak urządzić małe pomieszczenia w domu

Budując dom, niezależnie czy jest on duży, czy mały, w którymś momencie przyjdzie czas na jego wykończenie i urządzanie wnętrz. Kwestia doboru stylu, kolorów, mebli i dodatków dla jednych jest istnym rajem, podczas gdy inni woleliby jak najszybciej zakończyć ten etap, przytłoczeni zakresem spraw, o których należy zdecydować. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to warto jednak poświęcić nieco czasu i przemyśleć kwestię wnętrz, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego domu. Jak urządzić małe pomieszczenia w domu, by przestrzeń była funkcjonalna i wygodna? Co warto wziąć pod uwagę, by nie czuć się klaustrofobicznie? Aż wreszcie jakie triki zastosować do naszego niedużego domu? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Jasne kolory- podstawa niewielkich pomieszczeń

Nie mamy tu żadnych wątpliwości- postaw na jasne kolory! Białe, kremowe i pastelowe farby świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Dzięki nim pokój będzie wydawał się większy i jaśniejszy. Miłośnicy wyrazistych i zdecydowanych kolorów nie muszą z nich rezygnować. Wykorzystaj je jako dodatki- poduszki, doniczki, lampy. Dzięki temu ożywisz pomieszczenie i sprawisz, że będzie takie, jak lubisz.

Zwróć uwagę na meble

Wybierając meble do niewielkich pomieszczeń warto zwrócić uwagę nie tylko na ich kolor- tak jak w przypadku ścian- sprawdzą się tutaj jasne odcienie, ale również na formę. Jeśli nie chcesz przytłoczyć swojej przestrzeni, wybierz takie meble, które mają lżejszy styl. Świetnie sprawdzą się tu meble na drewnianych lub metalowych nóżkach. W małych pomieszczeniach pożądane są wszelkie lekkie formy mebli- z prześwitami, wyplatanymi frontami, czy np. przeszklone witryny. Możliwości jest naprawdę sporo.

Meble do małych pomieszczeń

Wybierając regały czy komody płytsze niż standardowo, czyli o głębokości 30 czy 40 cm, zamiast 60 cm- poczujesz dużą różnicę, zyskując dodatkową wolną przestrzeń w pokoju.

Oszukuj wzrok

Idealnym elementem dla niewielkiego metrażu będą lustra. Jeśli zdecydujesz się na ich większy format- zyskasz optycznie większą przestrzeń. Takie „powiększenie” przestrzeni to nie jedyna zaleta lustra w pomieszczeniu. Jeśli będzie ono umieszczone w pokoju z oknem wprowadzisz dodatkowe światło, a więc rozjaśnisz pomieszczenie- co bardzo korzystnie wpłynie na jego wizualne powiększenie.

Lustra we wnętrzach

Kolejnym trikiem, który być może nie w tak znaczącym stopniu, ale również dobrze sprawdzi się w niewielkim domu, będą grafiki na ścianach- plakaty, zdjęcia czy obrazy z głębią, czyli np. ze zbiegającą się linią horyzontu. Wprowadzą one poczucie większej przestrzeni.

Światło Twoim sprzymierzeńcem

Po raz kolejny podkreślmy- światło jest wielkim sprzymierzeńcem niewielkich przestrzeni. Staraj się tak urządzić pomieszczenie, by umieszczone w nim meble pomieszczeniu nie ograniczały wpadającego do wnętrza światła. Co więcej- jeśli tylko lokalizacja działki i widok za oknem na to pozwalają- nie zasłaniaj okien. Jeśli czujesz się niekomfortowo z pustymi oknami- zawieś w nich delikatne, zwiewne materiały. Dotyczy to zarówno firanek, jak i zasłon. Niekorzystnym rozwiązaniem będą tu ciężkie materiały i ciemne kolory wspomnianych zasłon czy kotar. Jak możesz jeszcze wykorzystać światło na swoją korzyść? Podkreśl kąty małego pokoju odpowiednim oświetleniem. Zaaranżowane i jasne miejsca wizualnie powiększą małe pomieszczenia. Więcej o oświetleniu w domu możesz przeczytać tutaj: „Jak prawidłowo oświetlić dom?„.

Systemy przechowywania

Im mniejszy metraż, tym więcej wart jest każdy jego centymetr kwadratowy. Zarówno pomieszczenia takie jak kuchnia, czy spiżarka, ale również łazienka czy sypialnia, w której wygodne jest umieszczenie choćby szafy z ubraniami.

System przechowywania

Planując, czy też zlecając projektantowi zaprojektowanie niewielkich wnętrz zastanówmy się, czy nie warto zdecydować się na zastosowanie np. szafek podsufitowych. Ponadto, na rynku dostępnych jest mnóstwo systemów, np. szaf z koszami cargo, sprytnych narożników, etc., dzięki którym nawet najmniejsza przestrzeń może zostać wygodnie zagospodarowana. Warto korzystać z takich rozwiązań, by cieszyć się funkcjonalną i komfortową przestrzenią, nawet wtedy gdy pomieszczenia są niewielkie.