Jak usytuować dom względem stron świata?

2021-10-11
Dom a kierunki świata

Gdy jesteś już posiadaczem działki, na której planujesz wybudować dom, warto przemyśleć nie tylko jaki projekt chciałbyś na niej postawić. Chyba najważniejszą kwestią- bo mającą ogromny wpływ na jakość funkcjonowania w domu i to niezależnie od tego jak będzie on wyglądał, jest to jak usytuować dom względem stron świata. Dlaczego to ma tak duże znaczenie? Najczęściej nasz rytm życia wyznaczają po prostu pory dnia. Oczywiście nie zawsze tak jest, biorąc pod uwagę choćby pracę w systemie dwu lub trzy-zmianowym. Zasadniczo jednak- wstajemy rano, dzień spędzamy na różnych aktywnościach, by wieczorem, gdy zapada zmrok położyć się spać. Jak rozmieszczenie pomieszczenia w domu może nam ułatwić dobowy rytm? Wyjaśniamy poniżej.

Pomieszczenia domu skierowane w kierunku północnym

Czego zatem możemy spodziewać się pomieszczeniach skierowanych na północ? Są to zdecydowanie pokoje najciemniejsze. Warto mieć to na uwadze planując urządzanie ich wnętrz. Dobrą praktyką jest zastosowanie tu jasnych kolorów ścian, o ciepłym odcieniu. Wynika to z faktu, że będą to miejsca gdzie dochodzi najmniej światła, dlatego warto je rozjaśnić kolorami farb oraz dodatkami. Ciemne kolory, a także paleta barw niebieskich, zielonych czy fioletowych będzie wydawała się jeszcze ciemniejsza i chłodniejsza niż w rzeczywistości.

Pomieszczenie północne

Kolejną kwestia, na którą warto tu zwrócić uwagę jest oświetlenie. Będzie ono tutaj szczególnie potrzebne i to nie tylko wieczorami, ale prawdopodobnie nawet w pochmurne dni. Więcej na temat planowania oświetlenia domu możesz przeczytać w artykule „Jak prawidłowo oświetlić dom?”.

Wschodnia strona domu

Podstawową zasadą jest, by pomieszczenia były tak rozmieszczone, żeby światło wpadało do tych wnętrz, w których najbardziej jest to pożądane w ciągu dnia. Jeśli lubisz, gdy budzą Cię promienie porannego słońca, warto zaplanować sypialnię skierowaną na wschód.

Wschód słońca w sypialni

Przyjemne, naturalne światło wpadające do pokoju, ułatwia wstawanie i rozpoczęcie nowego dnia w pozytywnym nastroju.

Południowe słońce w Twoim domu

Południowe pomieszczenia

Pomieszczenia skierowane na południe będą zdecydowanie najjaśniejszym miejscem w całym domu. To właśnie tutaj słońce będzie świeciło najdłużej. Warto pamiętać, że niesie to ze sobą również konsekwencje- takie pomieszczenie będzie się nagrzewać. Sposobem na to będzie zamontowanie zasłon, żaluzji lub rolet. Ich wybór na rynku jest naprawdę duży. Z pewnością każdy znajdzie tu dla siebie odpowiednią formę ochrony przed słońcem. A co z kolorami w takim pomieszczeniu? W przeciwieństwie do strony północnej, tutaj nie musisz obawiać się zdecydowanych, nawet ciemnych barw. W południowych pomieszczeniach będą wydawały się one nieco jaśniejsze.

Zachodnia strona domu

Część zachodnia będzie świetnym miejscem by zaplanować tutaj taras. Słońce o tej porze dnia już nie jest tak agresywne, co dodatkowo zachęca do spędzania letniego popołudnia na zewnątrz. A jeśli tylko otoczenie domu na to pozwala, będziemy mogli cieszyć się ostatnimi promieniami zachodzącego słońca i pięknym widokiem relaksując się na przydomowym tarasie.

Zachód słońca na tarasie

Nie zapomnijmy jednak o drugiej stronie medalu. Zachodnia strona domu, z racji na długi czas padania promieni słońca, powinna być szczególnie dobrze zabezpieczona przed ich negatywnymi skutkami. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią impregnację okien, parapetów czy podbitki dachowej. Zwróćmy też uwagę na elewację- po stronie zachodniej wybór ciemnego koloru ścian zewnętrznych może nie być trafionym pomysłem, ze względu na ryzyko wyblaknięcia z biegiem czasu pierwotnego koloru.

Planując usytuowanie domu na działce, warto zrobić to świadomie. Będzie to miało znaczący wpływ na komfort codziennego życia. Nie zapominajmy oczywiście o co tu tak naprawdę chodzi- to domownicy mają czuć się w swoim domu jak najlepiej. Wszystkie powyższe propozycje można traktować jako sugestie, czy wskazówki. Traktując je jako punkt wyjścia i zestawiając z indywidualnymi preferencjami domowników, powinno ukształtować się optymalne rozwiązanie, które zapewni wygodę i wpłynie na dobre samopoczucie wszystkich mieszkańców domu.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com