Wybór okien do domu nie tylko ich kolor i rozmiar. Nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie rozwiązań, które kiedyś były nie do pomyślenia, a dzisiaj stają się standardem. Okno fix to jedno z takich nowoczesnych elementów, które coraz częściej pojawiają się w budynkach jednorodzinnych. Jakie są zalety takiego okna, gdzie warto je zastosować i czy takie okno ma wady? Odpowiadamy!
Przede wszystkim na samym początku warto wyjaśnić, czym okno typu fix jest. Najprościej rzecz ujmując- to takie okno, które nie ma możliwości otwarcia czy uchylenia. To stałe przeszklenie, które nie ma klamki ani skrzydła – posiada jedynie ramę ze wszystkimi jej elementami oraz szybę. Podobnie jak w oknach tradycyjnych, czyli otwieranych, fix może być zamontowany z zastosowaniem ciepłego montażu i ciepłej ramki. Spełnia więc wymogi warunków technicznych na 2021 rok (o dodatkowych zaletach przeczytasz w dalszej części wpisu).
Zaczynając od względów estetycznych – okno tego typu przede wszystkim ma zdecydowanie większą powierzchnię szklenia. Dlaczego? brak otwieralnego skrzydła sprawa, że rama okna może być cieńsza, a powierzchnia szyby większa. Brak okuć, zawiasów czy wspomnianego skrzydła przekłada się nie tylko na estetykę stolarki okiennej. Rezygnacja z elementów ruchomych pozwala na zamontowanie naprawdę ogromnych okien, ponieważ nie musimy przejmować się wagą skrzydła. Jeśli marzysz o oknie panoramicznym lub nietypowym kształcie, to okno fix sprawdzi się idealnie.
Kolejną zaleta takiego rozwiązania jest cena. Brak skrzydła, okuć, klamek i mniejsza ilość materiału pozwalają na zmniejszenie kosztów produkcji. W efekcie takie okno jest po prostu tańsze niż okno otwieralne o tej samej wielkości. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie większej ilości fixów w domu, to oszczędność może być znacząca dla domowego budżetu.
Warto również zwrócić uwagę na coś, co jest niezwykle ważne z puntu widzenia energooszczędności budynku, a co za tym idzie, rachunków. Okno typu fix nie ma sobie równych pod względem szczelności. Żadne inne okno otwieralne nie będzie tak szczelne, jak fix.
Ostatnią zaletą, którą warto podkreślić, jest fakt, że im większa powierzchnia szklenia, tym więcej światła w pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie przesuwnego okna tarasowego z oknem fix, dzięki czemu otrzymujemy bardzo efektowne okna, które zajmują najmniej miejsca, a jednocześnie wpuszczają bardzo dużo światła dziennego do części salonowej.
Dobrym pomysłem będzie również okno typu fix w kuchni. Bardzo często spotykamy się z obawą, że brak możliwości przewietrzenia kuchni trakcie gotowania może być problematyczny. Z własnego doświadczenia możemy jednak potwierdzić, że rekuperacja oraz dobrej jakości okap kuchenny w zupełności wystarczą. Nie trzeba martwić się o nadmiar pary z gotowania czy nieprzyjemne zapachy. Z drugiej strony – jeśli chcemy blat wpuszczony pod okno, to fix jest opcją idealną!
Oczywiście. Jak każde rozwiązanie, również fix ma swoje minusy. Jednak co ciekawe, w przypadku tego rozwiązania, jest ich naprawdę niewiele. Pierwszą niedogodnością jest ich mycie. Nie ma problemu, jeśli okna znajdują się na parterze i możemy je umyć od zewnątrz. Jeśli jednak mamy fix na poddaszu, to nie umyjemy bez drabiny kub pomocy firmy myjącej okna.
Drugą kwestią, którą warto jest mieć na uwadze to fakt, że brak otwierania to brak możliwości wietrzenia. W domu z rekuperacją nie ma konieczności otwierania okien w tym celu, jednak ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się montażu takich okien w całym domu.