Czas na taras. Jakie materiały zastosować przy budowie tarasu.

2022-08-25

Jednym z największych uroków posiadania własnego domu jest ogród i taras. Ogród jeszcze może kojarzyć się z obowiązkami takimi jak koszenie trawy. Za to taras, to kwintesencja relaksu. Poranna kawa, rodzinny obiad, romantyczna kolacja lub klimatyczne spotkanie z przyjaciółmi. Taras może być pełną uroku areną tych zdarzeń. Żeby tak było, musimy najpierw go odpowiednio zaplanować i zbudować, a następnie zaaranżować. Dziś skupimy się na tej pierwszej części. Dokładniej, na doborze materiałów oraz rodzaju konstrukcji do budowy tarasu.

Deska kompozytowa. Tworzywo idealne na taras

Rekordy popularności biją w ostatnich latach deski kompozytowe. Są to deski wzorowane na drewnie pod względem kształtu i koloru. Drewno stanowi jednak zaledwie kilka procent mieszanki, z której są wyprodukowane. To w przeważającej mierze mieszanki żywic i tworzywo sztuczne. To ono decyduje o właściwościach tego materiału. Zasadniczo: lepsze i trwalsze są te deski, które zawierają jak najmniejszy procent składników naturalnych. Tworzywo, z których powstają deski kompozytowe jest trwałe i odporne na wilgoć. Wystawione na słońce deski nie nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur (swobodnie można po nich chodzić). Na powierzchni mają albo drewnopodobny deseń, albo ryflowanie, czyli żłobienia wzdłuż desek. To sprawia, że nie jest łatwo się na nich poślizgnąć, nawet gdy są mokre. Jedynym mankamentem, a i to zależy od jakości, jest trwałość koloru. Jeżeli deski są wystawione na pełne słońce, to trzeba się liczyć z tym, że barwa straci intensywność.

Montaż desek kompozytowych. To proste!

Zamontowanie desek na tarasie jest dość łatwe i można zrobić to samemu. Wcześniej jednak potrzebne jest odpowiednio przygotowane podłoże. Najlepiej jeśli jest to betonowa wylewka, z odpowiednio ukształtowanym spadem (ok 3%, w celu odprowadzenia wody). Wówczas do niej można przytwierdzić legary w rozstawie ok 40 cm. Montaż na kołkach rozporowych można dodatkowo wzmocnić kotwą chemiczną. Deski układamy prostopadle do legarów i przytwierdzamy na specjalnych klipsach montażowych, dostarczonych wraz z deskami. W procesie układania ważne jest dobrze zaplanowany układ desek. Ich budowa i sposób montażu wyklucza cięcie wzdłuż deski.

Całość można estetycznie wykończyć listwami maskującymi.

Prosty montaż, ale i niewygórowana cena samych desek, czyni to rozwiązanie tanim i bardzo często stosowanym. Ogromnym atutem, w porównaniu do tarasów drewnianych, jest też brak konieczności konserwacji i impregnacji. Po zakończonym montażu możemy od razu zadomawiać się na tarasie, meblować, ukwiecać itd. Można natychmiast z niego korzystać.

Żródło : https://liderwood.pl

Taras z drewna egzotycznego: plusy i minusy.

Producenci zachwalają atuty drewna egzotycznego, jako materiału na pokrycie tarasu. Rzeczywiście naturalne drewno ma niezaprzeczalny urok. Przyjemne w dotyku, miłe w zapachu. Ma jednak też pewne mankamenty, z którymi musimy się liczyć. Naturalnym procesem w eksploatacji drewna jest jego szarzenie, czyli odbarwianie. Aby taras nie pokrywał się patyną trzeba go impregnować i raz, dwa razy w roku olejować. Nie jest to wygórowany koszt za satysfakcję jaką daje kontakt z prawdziwym drewnem. Jednak jeżeli jesteśmy zapracowani i zabiegani, należy wziąć to pod uwagę. Drewno pozbawione regularnej pielęgnacji może stracić swoje właściwości i się uszkodzić. Dużo zależy od rodzaju tarasu. Mniejszy jest problem, gdy taras jest zadaszony, choć częściowo osłonięty przed warunkami atmosferycznymi. Deski będą narażone na szybszą degradację jeżeli taras ma stałą ekspozycję na słońce, deszcz i śnieg. Cena desek z drewna egzotycznego sprawia, że jest to produkt kategorii premium. Pojedyncza sztuka może być nawet dziesięciokrotnie droższa niż kompozyt.

Taras brukowany – trwały i estetyczny

Bardzo często ogrodowe salony mają podłoże z kostki brukowej. To rozwiązanie ma wiele atutów, do których należą przede wszystkim wytrzymałość. Możemy być spokojni, że taras z kostki betonowej przetrwa nieuszkodzony dziesięciolecia. Warunkiem jest poprawne jego ułożenie, na odpowiednio przygotowanym podłożu. Nie jest to jednak bardzo skomplikowane, konieczny jest utwardzony grunt i kolejne warstwy podsypki. Potrzebny jednak do tego jest specjalistyczny sprzęt, dlatego najlepiej oddać budowę w ręce fachowców. Myli się ten, kto bruk kojarzy wyłącznie z topornym betonem. Rynek oferuje wiele rodzajów kostki betonowej układanej na tarasach, a także rozmaite ich rozmiary. Pomimo twardego, wytrzymałego materiału całość może sprawiać wrażenie lekkości. Końcowy efekt zależy od projektu, sposobu zagospodarowania całości tarasu oraz kolorystyki kostki. 

Budowa tarasu to z pewnością duże wyzwanie, ale efekt wart jest każdego wysiłku. Odpowiednio planując prace jeszcze przed ich rozpoczęciem można uniknąć wielu problemów. Decyzją, którą powinniśmy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, jest rodzaj tarasu. Jeżeli zdecydujemy się na drewniany, kompozytowy, lub wyłożony płytkami gresowymi, możemy już wcześniej przygotować podłoże. Jeżeli chcemy taras na gruncie, zbudowany z kostek betonowych, to również wcześniej możemy wyprofilować teren.

Po ukończeniu budowy tarasu pozostanie nam tylko zadbać o jego klimat. To można zrobić poprzez oświetlenie, rośliny sadzone w pobliżu oraz doniczkowe, stawiane na tarasie. Na efekt końcowy wpłyną też meble ogrodowe, o których szerzej pisaliśmy tutaj : https://www.abakon.com/relaks-w-ogrodzie-meble-ogrodowe/

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com