Urządzamy pokój dziecięcy

2021-10-12
Maluch w domu

Wśród różnych zmian życiowych istnieją takie, które nie tylko zmieniają dotychczasowy sposób funkcjonowania, ale wymagają przeorganizowania codziennej przestrzeni. Do takich życiowych rewolucji z całą pewnością należy pojawienie się dziecka. Na czym polegają w tym przypadku zmiany w naszej przestrzeni? Jak możemy się do nich przygotować i o czym warto pamiętać? Kilka wskazówek jak urządzić dziecięcy pokój znajdziesz w poniższym artykule.

Dziecięca przestrzeń

Być może na samy początku zmiany w przestrzeni nie są one aż tak znaczne. Wynika to z faktu, że najczęściej niemowlak nie potrzebuje osobnego pokoju, śpiąc razem z rodzicami. Pojawia się jednak kwestia wygospodarowania miejsca na garderobę i sprzęty służące maleństwu- wózek, nosidełko, środki higieniczne i wiele innych. Z biegiem czasu, gdy dziecko uczy się spania osobno, pojawia się kwestia osobnego pokoju dla malucha. Na co warto zwrócić uwagę planując takie pomieszczenie? Z całym przekonaniem należy pamiętać, że dziecięcy pokój powinien być miejscem bezpiecznym, estetycznym i pomocnym w prawidłowym rozwoju dziecka.

Wystrój pokoju z perspektywy dziecka

Planując rozmieszczenie poszczególnych sprzętów w pokoju dziecka prostym, a przynoszącym świetne rezultaty rozwiązaniem, jest przyjęcie perspektywy dziecka. Co to oznacza? Pierwszą kwestią jest wzięcie pod uwagę wysokości wzroku i zasięgu rąk naszej pociechy. Wysokość szafek, która jest wygodna dla nas nie będzie taka dla malucha.

Jak urządzić pokój dla dziecka

Praktycznym rozwiązaniem mogą się tu okazać meble, które dają możliwość ustawienia w różnych konfiguracjach, w zależności od potrzeby- poziomo lub pionowo. Ponadto w sklepach dostępne są też meble, które możemy dowolnie konfigurować, czy rozbudowywać o kolejne elementy. Dzięki dostosowaniu wysokości sprzętów do możliwości malucha zadbamy o rozwój jego samodzielności i poczucia sprawczości. Co więcej, jest to też wygoda dla rodzica, który nie zawsze będzie potrzebny, by podać z zabawkę czy książeczkę, do której dziecko będzie w stanie samo dosięgnąć.

Przytulny nastrój pomieszczenia

Dobra przestrzeń dla dziecka to taka, w której czuje się ono bezpieczne. Istnieją proste sposoby, by zapewnić taki nastrój w dziecięcym pokoju. Pożądane są tutaj nie tylko delikatne, nienachalne kolory, ale także miękkie, przyjemne w dotyku elementy wystroju.

Przytulny pokój dziecięcy

Dywan, kocyk, poduszki- to wszystko sprawia, że dziecięcy pokój staje się azylem, w którym spędzanie czasu będzie sprawiało dziecku przyjemność. Co więcej na rynku jest dostępnych naprawdę dużo gotowych konstrukcji typu budki, domki czy małe tipi, które wystarczy rozłożyć i przytulny nastrój gotowy. Łatwo w ten sposób stworzymy nie tylko przestrzeń do zabawy, ale też odpoczynku.

Dziecięce porządki

Zabawa zabawą, a to co zostaje po niej może czasem przyprawiać o ból głowy. Nauczenie dziecka sprzątania nie należy do łatwych zadań, ale z całą pewnością warto się nad tą kwestią pochylić. Jeśli chcemy ułatwić życie sobie, a naszemu dziecku wykonanie zadania warto zainwestować w estetyczne, kolorowe pojemniki, pudełka bądź kosze, do których dziecko będzie miało swobodny dostęp. Dodatkowo można je oznaczyć zgodnie z ich przeznaczeniem- segregując zabawki zgodnie z ich rodzajem- pluszaki, klocki, układanki itd.

Urządzając pokój dla dziecka warto mieć na uwadze, że będzie się on zmieniać wraz z rozwojem naszej pociechy.

Remont dziecięcego pokoju

Nowe potrzeby, umiejętności i możliwości dziecka będą miały wpływ na to, co będzie mu potrzebne. Starsze dzieci to również osobne gusta, własne zdanie, nierzadko inne od naszego. Dojście w tym przypadku do kompromisu, może wpłynąć na większe poczucie indywidualizmu i mocy sprawczych dziecka.

Jeśli zastanawiasz się jak urządzić resztę pomieszczeń w domu, kilka podpowiedzi znajdziesz w artykule: Aranżacja wnętrz w nowym domu.

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com